Duchowe malarstwo Jerzego Nowosielskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 21:30
- Fizycznie nie miał siły pracować, natomiast w jego wyobraźni do końca powstawały obrazy - wspominali przyjaciele. 21 lutego miną dwa lata bez wybitnego polskiego malarza. Zapraszamy do wysłuchania audycji, która powstała tuż po śmierci artysty.
Audio
Jerzy Nowosielski
Jerzy NowosielskiFoto: PAP/ Andrzej Rybczyński

Jerzy Nowosielski znany jest przede wszystkim jako autor prac religijnych - malowideł ściennych, ikonostasów, polichromii - m.in. w cerkwiach w Białymstoku, Jeleniej Górze, kościele Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Krakowie, kościele św. Krzyża w Warszawie.

Artysta malował też portrety, pejzaże, martwe natury, obrazy abstrakcyjne. Jego prace znajdują się w polskich muzeach, ale także w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, USA, Niemczech.

- Ostatni raz byłam u niego pięć dni przed śmiercią, już mnie nie poznał. Ale gdy się z nim żegnałam, to się uśmiechnął. Ten uśmiech będę pamiętała - mówiła dwa lata temu jedna z jego znajomych.

W audycji Aleksadry Łapkiewicz Jerzego Nowosielskiego wspominają przyjaciele, znajomi i osoby, dla których był mistrzem: Krystyna Czerni, Andrzej Starmach, ksiądz Henryk Paprocki, ksiądz Stefan Wysocki, Stanisław Niemczyk oraz Joanna Rajkowska.

Wykorzystane zostały także archiwalne nagrania Jerzego Nowosielskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnice życia Jerzego Nowosielskiego - "nietoperza w świątyni" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 06:00
O wydanej niedawno biografii wybitnego malarza i rysownika opowiada specjalnie dla naszego serwisu jej autorka, Krystyna Czerni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złodziej obrazów Nowosielskiego: to były bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 16:35
Przed krakowskim sądem rozpoczął się proces w sprawie kradzieży obrazów z domu zmarłego artysty malarza Jerzego Nowosielskiego
rozwiń zwiń