Polskie Radio
Section05
Krosno

Young Arts Festival 2023 w Krośnie - pop, jazz i klasyka

- Publiczność dzieli się z nami swymi przeżyciami po koncertach. W tym roku na festiwalu wracamy do kontrowersyjnych zestawień gatunkowych. Trochę za to obrywamy, ale sztuka nie jest po to, aby siedzieć wygodnie w fotelu, ale się z niego wyrywać - mówił w Dwójce Bartłomiej Tełewiak, dyrektor artystyczny Young Arts Festival, który odbędzie się od 21 do 23 lipca 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Krosno Jakub Kukla Dwójka Ralph Kamiński

Święty Jan z Dukli. 26 lat lat temu Jan Paweł II kanonizował polskiego zakonnika

- Ziemia, na której stoimy, jest przesiąknięta i nabrzmiała świętością Jana z Dukli. Ten święty zakonnik piękną bieszczadzką ziemię nie tylko rozsławił, ale przede wszystkim uświęcił - mówił 10 czerwca 1997 roku Jan Paweł II podczas mszy kanonizacyjnej polskiego franciszkanina.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Paweł II średniowiecze Kościół katolicki Lwów Krosno

Palić śmieci z korzyścią dla środowiska? Krosno chce udowodnić, że można

Odpady takie jak kolorowy papier, pozostałości po odpadach wielkogabarytowych, resztki biologiczne czy nawet niepodlegający recyklingowi plastik będą spalane w nowoczesnej spalarni, która powstanie w Krośnie. To tak naprawdę nowy blok energetyczny w miejscowej ciepłowni, który w ten sposób będzie wytwarzał energię cieplną i elektryczną. Czysto i ekologicznie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA odpady gospodarka odpadami Krosno ekologia Tomasz Miara Trójka

Nowe zbiory Muzeum Podkarpackiego. Prof. Miziołek: to wielkie wydarzenie muzeologiczne

- To jest wspaniałe, wielkie wydarzenie muzeologiczne. Cieszę się, że ta wystawa trwa tak długo. Mam nadzieję, że tysiące zwiedzających przyjedzie do Krosna obejrzeć ją, bo ona pokazuje jak wspaniale ci kombatanci, ci Polacy żyjący we Francji potrafili zebrać te zabytki, a następnie jak mądrze potrafili wybrać i przekazać je w miejsce, które dało pierwszy dowód swojego bardzo serdecznego stosunku do tej darowizny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk i archeolog. Gościem audycji był także Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SZTUKA malarstwo muzeum historia Polski Krosno podkarpackie

Young Arts Festival. "Open’er muzyki poważnej"

On muzyk, ona rzuciła pracę w korporacji i od 4 lat robią własny festiwal muzyczny. Ich celem jest stanie się "Open’erem muzyki poważnej". - Od początku dążymy do tego, by nie grać dla setki osób w garniturach, ale by przełamywać schematy, w sposób intrygujący zestawiać repertuar i ściągać do nas młodą publiczność - mówi Bartek Tełewiak, organizator 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA muzyka hp Krosno Michał Piwowarek