X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 lat "Alkoholi" Apollinaire’a

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 07:20
- W tym tomie jest piętnaście lat życia, piętnaście lat poezji - mówiła dr Joanna Żurowska w Dwójce. Rozmawiałyśmy o francuskich wierszach, które raz na zawsze odmieniły poezję europejską.
Audio
  • 100 lat "Alkoholi" Apollinaire’a. Rozmowa ze znawcami poezji francuskiej i tłumaczami w "Notatniku Dwójki"
Absynt w destylarni w Jindrzychowie Gródku w Czechach
Absynt w destylarni w Jindrzychowie Gródku w CzechachFoto: PAP/DPA/Bjoern Steinz

W 1913 roku opublikowany został po raz pierwszy tom wierszy Guillaume'a Apollinaire'a z cyklu "Alkohole". Tom, który wzbudził tyleż zachwytów z powodu nowatorstwa formy, co krytyki ze strony przeciwników poety.
Wiersze z tego zbioru należą nie tylko do najważniejszych utworów poetyckich samego Apollinaire'a, ale stanowią też pewną cezurę w poezji europejskiej. Co ciekawe, twórca stanowczo odżegnuje się w nich od ruchów kulturalnych, nie uważa się za futurystę, ani za kubistę, ani za twórcę nadrealizmu.
- Zdaniem Apollinaire’a poeta nie jest naśladowcą, tylko jest twórcą. Poeta ma patrzeć na rzeczywistość, mało tego: ma tworzyć rzeczywistość. I być może przyszłość przyniesie obraz tej nowej rzeczywistości; w swojej epoce miał doskonały przykład: pojawiają się wtedy samoloty, więc marzenie Ikara się ziściło - mówiła  dr Joanna Żurowska.
Poemat "Strefa", który otwiera "Alkohole" i jest jego najbardziej nowatorskim wierszem, zawiera w sobie nierozwiązaną do dziś tajemnicę. - Czy Apollinaire sam wpadł na temat i ujęcie, czy posłużył się poematem Cendrarsa "Wielkanoc w Nowym Jorku"? Dziś nie ulega już wątpliwości, że w tym utworze jest trochę plagiatu. - to fragment archiwalnej wypowiedzi profesora Macieja Żurawskiego.

O znaczeniu "Alkoholi" opowiadała w audycji Ewy Stockiej-Kalinowskiej również Julia Hartwig, która wraz z Arturem Międzyrzeckim wiele z tych wierszy tłumaczyła.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barok: śmiałe erotyki ustępują aktom skruchy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 16:00
Od lekcji Kupidyna po religijne uniesienia. O złożonym charakterze poezji barokowej - powstałej w epoce "propagandy wiary" - opowiadał w Dwójce profesor Piotr Wilczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po raz pierwszy po polsku: szwajcarska liryka

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 16:40
- Tłumaczenie gwarą góralską jednego, czy drugiego dialektu szwajcarskiego do niczego by nie doprowadziło - o pracy nad nową antologią poezji szwajcarskiej rozmawialiśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziła się latem... Wspominamy Szymborską

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 19:30
Gdyby żyła, skończyłaby 90 lat. Swoich urodzin nie celebrowała jednak nigdy. W Dwójce pytaliśmy poetów co nie zaistniałoby w ich życiu, gdyby 2 lipca (1923 r.) nie przyszła na świat Wisława Szymborska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soyka i Brzóskiewicz prezentują: "Haiku na co dzień"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 12:25
Specjalista od japońskiej formy poetyckiej oraz znany wokalista i muzyk ponownie połączyli siły, by słuchaczom Polskiego Radia zaprezentować cykl "Haiku na co dzień". Zapraszamy do słuchania przez całe wakacje w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń