100 lat "Alkoholi" Apollinaire’a

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 07:20
- W tym tomie jest piętnaście lat życia, piętnaście lat poezji - mówiła dr Joanna Żurowska w Dwójce. Rozmawiałyśmy o francuskich wierszach, które raz na zawsze odmieniły poezję europejską.
Audio
  • 100 lat "Alkoholi" Apollinaire’a. Rozmowa ze znawcami poezji francuskiej i tłumaczami w "Notatniku Dwójki"
Absynt w destylarni w Jindrzychowie Gródku w Czechach
Absynt w destylarni w Jindrzychowie Gródku w CzechachFoto: PAP/DPA/Bjoern Steinz

W 1913 roku opublikowany został po raz pierwszy tom wierszy Guillaume'a Apollinaire'a z cyklu "Alkohole". Tom, który wzbudził tyleż zachwytów z powodu nowatorstwa formy, co krytyki ze strony przeciwników poety.
Wiersze z tego zbioru należą nie tylko do najważniejszych utworów poetyckich samego Apollinaire'a, ale stanowią też pewną cezurę w poezji europejskiej. Co ciekawe, twórca stanowczo odżegnuje się w nich od ruchów kulturalnych, nie uważa się za futurystę, ani za kubistę, ani za twórcę nadrealizmu.
- Zdaniem Apollinaire’a poeta nie jest naśladowcą, tylko jest twórcą. Poeta ma patrzeć na rzeczywistość, mało tego: ma tworzyć rzeczywistość. I być może przyszłość przyniesie obraz tej nowej rzeczywistości; w swojej epoce miał doskonały przykład: pojawiają się wtedy samoloty, więc marzenie Ikara się ziściło - mówiła  dr Joanna Żurowska.
Poemat "Strefa", który otwiera "Alkohole" i jest jego najbardziej nowatorskim wierszem, zawiera w sobie nierozwiązaną do dziś tajemnicę. - Czy Apollinaire sam wpadł na temat i ujęcie, czy posłużył się poematem Cendrarsa "Wielkanoc w Nowym Jorku"? Dziś nie ulega już wątpliwości, że w tym utworze jest trochę plagiatu. - to fragment archiwalnej wypowiedzi profesora Macieja Żurawskiego.

O znaczeniu "Alkoholi" opowiadała w audycji Ewy Stockiej-Kalinowskiej również Julia Hartwig, która wraz z Arturem Międzyrzeckim wiele z tych wierszy tłumaczyła.

usc

Czytaj także

Barok: śmiałe erotyki ustępują aktom skruchy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 16:00
Od lekcji Kupidyna po religijne uniesienia. O złożonym charakterze poezji barokowej - powstałej w epoce "propagandy wiary" - opowiadał w Dwójce profesor Piotr Wilczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po raz pierwszy po polsku: szwajcarska liryka

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 16:40
- Tłumaczenie gwarą góralską jednego, czy drugiego dialektu szwajcarskiego do niczego by nie doprowadziło - o pracy nad nową antologią poezji szwajcarskiej rozmawialiśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziła się latem... Wspominamy Szymborską

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 19:30
Gdyby żyła, skończyłaby 90 lat. Swoich urodzin nie celebrowała jednak nigdy. W Dwójce pytaliśmy poetów co nie zaistniałoby w ich życiu, gdyby 2 lipca (1923 r.) nie przyszła na świat Wisława Szymborska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soyka i Brzóskiewicz prezentują: "Haiku na co dzień"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 12:25
Specjalista od japońskiej formy poetyckiej oraz znany wokalista i muzyk ponownie połączyli siły, by słuchaczom Polskiego Radia zaprezentować cykl "Haiku na co dzień". Zapraszamy do słuchania przez całe wakacje w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń