Jan Ekier – z Chopinem przez życie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
– W wykonaniu szczytem jest prostota. Trzeba tysięcy nut przegranych i opracowanych, aby do tej prostoty, która jest ostatecznym pięknem sztuki, dojść – mówił w Dwójce Jan Ekier, znakomity pianista, pedagog i kompozytor.
Audio
  • Jan Ekier – pierwsza monografia, audycja Anny Skulskiej z udziałem Anety Teichman (Notatnik Dwójki)
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 roku
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 rokuFoto: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej/Wikipedia

Jan Ekier urodzony w Krakowie w tym roku będzie świętował stulecie swoich urodzin. Dzieło jego życia związane jest z dorobkiem Fryderyka Chopina i Wydaniem Narodowym jego dzieł, którego jest redaktorem naczelnym od 1959 roku. Epokowy projekt ma na celu publikację oczyszczonych z historycznych naleciałości edytorskich tekstów muzycznych Chopina, opartych wyłącznie na autografach genialnego twórcy.

W "Notatniku Dwójki" wysłuchaliśmy opowieści Anety Teichman, autorki pierwszej monografii poświęconej Janowi Ekierowi. Badaczka opowiadała o bohaterze swojej książki - pierwszym spotkaniu w saloniku artysty, gdzie na fortepianie należącym niegdyś do Egona Petriego Jan Ekier grał fragmenty Fryderyka Chopina, aby wytłumaczyć zawiłości harmonii i wskazać te miejsca w muzyce kompozytora, w których zdaniem profesora geniusz Chopina jest szczególnie wyraźny.

>>>Posłuchaj gawęd Jana Ekiera<<<

Dokumentacja do książki "Jan Ekier" jest bardzo dokładna, jak powiedziała autorka: kadr po kadrze. Pierwsza część opisuje życie profesora, natomiast druga jest poświęcona jego pracy.

W audycji odnajdziemy też archiwalne wypowiedzi Jana Ekiera, który opowiada o swojej młodości w Krakowie, występach genialnych pianistów tamtych czasów: Sergiusza Prokofiewa, Sergiusza Rachmaninowa, Egona Petriego.
Jakie są dzieje rodziny profesora? Jakie piętno odcisnęła na nim wojna i jaka jest jego najcenniejsza pamiątka z koncertu w czasie okupacji? – o tym wszystkim w audycji, którą przygotowała Anna Skulska.

wiklas

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wydawca Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 00:00
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" gawędy Jana Ekiera - redaktora naczelnego Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń