X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Baczyński Kresów - Zygmunt Jan Rumel

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 23:00
- Był rzadkim przykładem pogodzenia twardej żołnierskiej służby z "wrażliwym" światem poezji - w "Notatniku Dwójki" wspominaliśmy tragiczne życie Zygmunta Jana Rumla, poety zamordowanego przez UPA na Wołyniu w 1943 roku .
Audio
  • Baczyński Kresów - Zygmunt Jan Rumel (Notatnik Dwójki)
Tablica poświęcona Zygmuntowi Janowi Rumelowi w Warszawie.
Tablica poświęcona Zygmuntowi Janowi Rumelowi w Warszawie.Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Rumel dzieciństwo spędził na wołyńskiej wsi. W życie społeczne tego regionu angażował się nawet po rozpoczęciu studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas drugiej wojny światowej był m.in. kurierem ZWZ między Wołyniem i Warszawą, od jesieni 1941 roku działał na Wołyniu jako emisariusz Batalionów Chłopskich. W 1943 został wyznaczony do przeprowadzenia rozmów z miejscowym dowództwem UPA. Delegacja miała na celu m.in. zahamowanie rzezi wołyńskiej. Rumel i jego dwaj towarzysze zostali jednak brutalnie zamordowani.

- Od młodzieńczych lat opowiadał się za ideą Polski jako państwa wielonarodowego, w którym równolegle mogłyby funkcjonować kultura polska i ukraińska. Jego postać stała się symbolem tragedii, która się rozegrała na Wołyniu - opowiadała w "Notatniku Dwójki" Mirosława Majewska z Biblioteki Publicznej dzielnicy Praga-Południe w Warszawie, która nosi imię Zygmunta Jana Rumla.

Próby literackie podejmował Rumel już od czasów szkolnych. Jego poezja znajdowała się pod wyraźnym wpływem twórczości Słowackiego i Norwida. Swymi poszukiwaniami na gruncie języka poetyckiego zbliżał się do Leśmiana i Staffa. Ten ostatni, usłyszawszy jego wiersze podczas wieczoru w okupowanej Warszawie, miał powiedzieć żonie Rumla, Annie: "niech pani chroni tego chłopca, to będzie wielki poeta". Jarosław Iwaszkiewicz tak natomiast napisał o młodo zmarłym artyście: "był to jeden z diamentów, którym strzelano do wroga. Diament ten mógł zabłysnąć pierwszorzędnym blaskiem”.

Audycję przygotował Witold Malesa. Wiersze poety czytał Andrzej Ferenc.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepokojący Franz Kafka

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 17:00
Trudna – tak w sensie odczytania sensów, jak i odkrywanych idei – twórczość pisarza z Pragi stała się wyzwaniem dla współczesnych filozofów. W 90. rocznicę śmierci Franza Kafki przypominamy Dwójkową rozmowę o tym, jak czytać jego dzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seamus Heaney nad polską studnią

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 16:11
Bronisław Maj powiedział w Dwójce, że Heaney był poetą w każdej chwili swojego życia - tak samo autentyczny w swej twórczości, jak podczas zwykłej wycieczki za miasto. Irlandzkiego poetę wspominał również Jerzy Jarniewicz.
rozwiń zwiń