Polska biblioteka ocalona przez niemieckiego okupanta...

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 14:00
- Gdyby nie niemiecka wywózka, zbiory Biblioteki Wilanowskiej podzieliłyby w czasie Powstania Warszawskiego los całego miasta - podkreślali obecni opiekunowie niezwykłych zbiorów.
Audio
  • Reportaż o skarbach Biblioteki Wilanowskiej (Notatnik Dwójki)
Wygląd Biblioteki Wilanowskiej z ok. 1836 roku (kopia zaginionej fotografii autorstwa Wincentego Kasprzyckiego, wykonana w 1933 roku przez Lidię Rumianzew)
Wygląd Biblioteki Wilanowskiej z ok. 1836 roku (kopia zaginionej fotografii autorstwa Wincentego Kasprzyckiego, wykonana w 1933 roku przez Lidię Rumianzew)Foto: doemna publiczna (wikimedia)

Biblioteka Wilanowska, której korzenie sięgają II połowy XVII wieku, jest niezwykłym świadectwem rozwoju intelektualnego jej twórców. Była biblioteką rodową Ignacego i Stanisława Kostki Potockich, a jej zbiory - przekazane Bibliotece Narodowej - istnieją do dzisiaj. Paradoksalnie - dzięki grabieżczej wywózce podczas II wojny światowej.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w trakcie Powstania Warszawskiego Niemcy spalili celowo 50 tysięcy rękopisów zgromadzonych w bibliotece. Co ciekawe, pewną szczególną część zbiorów puścili z dymem także jego ostatni prywatni właściciele...

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki 

Prowadzi: Krzysztof Jakubowski

Goście: prof. Paulina Buchwald-Pelcowa, Barbara Dzierżanowska, Agata Pietrzak i dyrektor Tomasz Makowski (pracownicy Biblioteki Narodowej), Pawełem Jaskanis (dyrektor Muzeum Jana II w Wilanowie)

Data emisji: 16.11.2015

Godzina emisji: 13.00

mm/bch

Czytaj także

BUW. Tu pracował Miłosz, przemawiał Bush

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 09:20
W czasie II wojny światowej zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego bronili pracownicy wychodząc z białymi flagami na linię frontu. Dziś nie jest to już klasyczna wypożyczalnia książek.
rozwiń zwiń