Pamiętanie Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 18:00
Rozmowy z uczestnikami spotkania, jakie odbyło się w Krasnogrudzie 14 sierpnia, w kolejną rocznicę śmierci Czesława Miłosza.
Audio
Dwór w Krasnogrudzie
Dwór w KrasnogrudzieFoto: Fundacja Pogranicze, fot. Michał Moniuszko

Dwór w Krasnogrudzie stał się, jak co roku, miejscem, w którym w rocznicę śmierci poety spotykają się miłośnicy jego twórczości.
Położony pośród starodrzewu Dwór, na skarpie opadającej do jeziora, nieopodal granicy Polski i Litwy, był dla Czesława Miłosza jednym z najbliższych sercu zakątków rodzinnej Europy. Decydowały o tym tradycja Wielkiego Księstwa Litewskiego, młodzieńcze przysięgi i miłosne wtajemniczenia, do których w wierszach powracał jeszcze w starości.
30 czerwca 2011 w setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza otwarte zostało w Krasnogrudzie Międzynarodowe Centrum Dialogu. (za: pogranicze.sejny.pl)
W audycji Joanny Szwedowskiej zebrane są wypowiedzi uczestników krasnogrudzkiego spotkania: Agnieszki Kosińskiej, Barbara Toruńczyk oraz Zbigniewa Fałtynowicza.
Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Czesławowi Miłoszowi

Czytaj także

"Esse" Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 02:42
To zadziwiający, bardzo piękny i zagadkowy tekst. Powstał pod wpływem niespodziewanego, gwałtownego zachłyśnięcia się urodą kobiecej twarzy, widzianej tylko raz, przez moment.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz kochał Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 11:12
Ukazała się właśnie książka zawierająca korespondencję między Miłoszem a Iwaszkiewiczem. Publikacja w niezwykle przejmujący sposób pokazuje wielostronny portret wielkich twórców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramatyczne zmagania z ciemnością

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 16:16
Władysław Sebyła zginął w kwietniu 1940 roku w Charkowie. Jego niepokojącą, pełną religijnego napięcia twórczość stawiano obok Miłosza czy Czechowicza. Jego spory z Bogiem o sens ludzkiego życia i kształt świata wydają się aktualne również dziś.
rozwiń zwiń