X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mikołaj Trzaska: muzyka jest odpowiedzią na rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 03:12
– Ona zawsze będzie odzwierciedleniem rzeczywistości. Nigdy odwrotnie. To fantazja pójdzie za muzyką, ale rzeczywistość za nią nie pójdzie. Muzyka może uwolnić wielką fantazję. I to jest coś, czego ja się trzymam – mówił w Dwójce wybitny muzyk.
Audio
  • Mikołaj Trzaska w rozmowie z Magdaleną Juszczyk w Dwójce
Mikołaj Trzaska: muzyka jest odpowiedzią na rzeczywistość
Foto: Grzegorz Śledź

Mikołaj Trzaska od lat podąża własną drogą z godną podziwu konsekwencją. – Muzyk w tym wieku co ja – a jestem już po czterdziestce – który pracował tyle lat, ile pracował, i tak intensywnie, przeżywa w tej chwili coś takiego jak wysyp owocników – opowiada gość Dwójki. – Rzeczywiście, zdarzyło mi się w życiu robić bardzo dużo rzeczy związanych z filmem, teatrem, z muzyką koncertową, sceniczną, ale od ostatnich kilku lat bardzo uważnie i intensywnie skierowałem swoją uwagę na temat muzyki żydowskiej. To oczywiście jest związane z moim pochodzeniem, z moim korzeniem.

Trzaska, saksofonista i klarnecista jazzowy, jest jednym z najważniejszych muzyków jazzowych w Polsce, autorem muzyki do filmów "Dom zły" oraz "Róża". Na swój sukces Trzaska pracował konsekwentnie, latami. Ostatnio, jak twierdzi, przeszedł swoisty "próg medialny". – Ten próg można albo przelecieć bardzo szybko, zręcznie i zwinnie i stać się automatycznie gwiazdą, albo trzeba sobie w jakiś sposób zasłużyć na to ciężką kameralną pracą – opowiada muzyk w rozmowie z Magdaleną Juszczyk. – I mam takie wrażenie, że im dłużej się pracuje na swój sukces, tym dłużej się w tym sukcesie jest. Mam przeczucie, że wiem, dokąd trzeba pójść. Natomiast nie da się tego wyprzedzić.

Jego zdaniem jedną z najważniejszych rzeczy w sztuce jest niezatracanie własnej indywidualności. –  Identyfikacja człowieka z tym, kim jest, i z tym, co przeżywa, przynosi ogromną ulgę, pozwala żyć w zgodzie ze swoimi emocjami. Wtedy najgorszy diabeł pracuje dla ciebie – mówi gość Dwójki. – Oczywiście śmierć i tak nas dosięgnie, jesteśmy pełni limitów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy m. in. o muzykach z Miłości: Leszku Możdżerze, Olu Walickim, Tymonie Tymańskim. Mikołaj Trzaska wspomina ich z czasów Trójmiejskiej Formacji Miłość i przygląda się ich dzisiejszym poczynaniom artystycznym.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magazyn Rozmów improwizowanych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 12:08
Jazzowy listopad będzie wypełniony ciekawymi imprezami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzaska: nie jestem w stanie oglądać "Róży"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 11:40
- Miałem wielkie obawy, żeby grać tak intymną muzykę na festiwalu. Myślałem, że jest ona stworzona do intymnych przestrzeni, a po tym koncercie jestem w szoku - mówił kompozytor muzyki do filmu Wojtka Smarzowskiego po pierwszym wykonaniu na żywo.
rozwiń zwiń