"Gram, a nie bywam w show-biznesie"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2012 13:49
Siostra kochana przez brata, walcząca o przetrwanie Żydówka, a już niedługo Danuta Wałęsa u Andrzeja Wajdy – to tylko polskie role Agnieszki Grochowskiej. Często gra za granicą: ma tytuł najlepszej aktorki w Norwegii i w Belgii.
Audio
  • Agnieszka Grochowska: gram, a nie bywam w show-biznesie
Agnieszka Grochowska w studiu Dwójki
Agnieszka Grochowska w studiu DwójkiFoto: Grzegorz Śledź

Agnieszka Grochowska zdaje się w ostatnich latach stawiać wyłącznie na kino. Lub też reżyserzy filmowi częściej dostrzegają w niej interesujące możliwości. Związana od 2002 r. z warszawskim Teatrem Studio właśnie w kinie zaznacza swoją obecność najmocniej: niebawem ujrzymy aktorkę w roli Danuty Wałęsy w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa", od lipca oglądać ją można w filmie Filipa Marczewskiego "Bez wstydu" w roli siostry kochanej przez brata zakazaną miłością. Za rolę Klary Keller w filmie Agnieszki Holland "W ciemności" otrzymała na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2012 r. nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą, a dwa lata wcześniej nagrodzona została za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Macieja Ślesickiego "Trzy minuty. 21:37". Co zatem z pracą na scenie? – Im bardziej jestem zaangażowana w kino, tym bardziej tęsknię za teatrem – przyznała aktorka w Dwójce, wyrażając nadzieję, że do teatru, do ciekawych ról na scenie, jeszcze powróci.
Kino – jak mówiła Agnieszka Grochowska w rozmowie z Magdaleną Juszczyk – to polskie, ale i zagraniczne, obeszło się z nią przez ostatnie lata łaskawie. Przypomnimy: zagrała w amerykańskiej produkcji Janusza Kamińskiego "American Dream" w 2012 r., w belgijsko-polskim filmie "Stepy", nominowanym do Złotego Lamparta na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w 2010 r., w norweskim "Upperdog" Sary Johnsen (za rolę w tym komedio-dramacie Grochowska otrzymała nagrodę Amanda).
– Zajmuję się graniem, a nie bywaniem w show-biznesie – opowiadała aktorka o swojej pracy, o marzeniach (zagrać z Meryl Streep...), o tym, jak ważnym, bardzo osobistym doświadczeniem, jest spotkanie przy produkcji filmu z takimi twórcami, jak choćby Agnieszka Holland.
Czy Agnieszka Grochowska wstydzi się swoich ról w komediach romantycznych ("Tylko mnie kochaj", "Mała wielka miłość")? Co sądzi o współczesnym polskim kinie, o walce z aktorskim emploi, o pomieszanej atmosferze dzisiejszej Warszawy (w 2003 roku aktorka zagrała w filmie "Warszawa" debiutującego wówczas Dariusza Gajewskiego)?
Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu "W Dwójce raźniej", którą prowadziła Magdalena Juszczyk.

Czytaj także

Filmowa "żona" Wałęsy uchyla rąbka tajemnicy

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 21:44
Już niedługo padnie ostatni klaps na planie najnowszego obrazu Andrzeja Wajdy. Ekipa pracuje w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Grochowska: nie bałam się tej roli

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 12:30
W "Bez wstydu" zagrała Ankę - dziewczynę uwikłaną w kazirodczą miłość, walczącą z uczuciem do swojego brata.
rozwiń zwiń