Adam Sajnuk: Kraków jest zakleszczony; wolę Warszawę z jej bałaganem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 21:00
Szef nowo otwartego Teatru Warsawy rozmawiał z Magdaleną Juszczyk o pejzażu kulturalnym stolicy i jego przemianach.
Audio
  • Adam Sajnuk: Kraków jest zakleszczony; wolę Warszawę z jej bałaganem (W Dwójce raźniej/Dwójka)
Adam Sajnuk
Adam Sajnuk Foto: teatrkonsekwentny.pl

Teatr Warsawy jest w istocie kolejną inkarnacją Teatru Konsekwentnego, który od swego powstania w 1997 roku - pomimo, a może za sprawą niezliczonych  transformacji i przeprowadzek - stał się jedną z wizytówek Warszawy. Nowe otwarcie pod wodzą Adama Sajnuka - rezysera, aktora i współzałożyciela tej instytucji - nastąpiło w zabytkowym budynku dawnego Kina Wars.

Gość audycji "W Dwójce raźniej" tęskni za dawnymi kinami studyjnymi, jednak godzi się na nieuniknione przemiany technologiczne w kinematografii. - Film Hanekego chętnie obejrzę w niewielkim kinie studyjnym. Ale "Człowieka ze stali" na pewno będę chciał zobaczyć w odpowiedniej oprawie dźwiękowej i wizualnej. Jako widzi i filmoznawca godzę się na przemiany, które następuję we współczesnym kinie - mówi.

Adam Sajnuk lubi dynamikę, a nawet pewne "bałaganiarstwo" Warszawy. Przeszkadza mu jednak urbanistyczny i architektoniczny chaos. - Zabudowywanie bez sensu kolejnych skwerków, wyburzenie Kina Skapra, pomysły, by wyburzyć Pałac Kultury... - wymienia kolejne absurdy. Co ciekawe, artysta nie miałby chyba nic przeciwko zachowaniu w pejzażu miasta pomników oficjalnych PRL-owskich bohaterów. - Pamiętam swoją wyprawę na Krym, gdzie w centrum niemal każdego miasteczka stał Lenin. Trochę jako element lokalnej pop kultury, a trochę ku przestrodze. Szczerze mówiąc, nie przeszkadzało mi to - przyznaje.

Magdalena Juszczyk rozmawiała z Adamem Sajnukiem także o dojrzewaniu w teatrze, ekonomicznych aspektach sztuki oraz sposobach funkcjonowania Teatru Warsawy.

14 czerwca (piątek), godz. 18.00

Zobacz więcej na temat: aktorzy TEATR Warszawa

Czytaj także

Rosja w teatrze. "Ludźmi trzeba wstrząsnąć"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 10:25
- Teatr powinien poruszać, wstrząsać, bulwersować. Wiem, że jest wielu przeciwników takiego myślenia o teatrze. Wydaje mi się jednak, że widz poszukuje wstrząsów - mówi Lew Dodin, rosyjski reżyser, o którym mówi się "żywy klasyk".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieliśmy polskiego Szekspira? Nieodkryty dramat staropolski

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 09:55
- Polska tragedia renesansowa jest bardzo ciekawa - opowiada profesor Kruczyński - W "Pentesilei" Szymonowica, prawie w ogóle nieznanej sztuce, jest monolog bardzo przypominający monolog "być albo nie być" Hamleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Cielecka: współcześni Dulscy dbają tylko o wizerunek

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 22:23
Po 21 latach Marcin Wrona nakręcił dla Teatru Telewizji nową, uwspółcześnioną wersję spektaklu "Moralność Pani Dulskiej". W głównej roli wystąpiła Magdalena Cielecka, która z trudnym zadaniem poradziła sobie doskonale. Potwierdza to nagroda na tegorocznym Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dziś można umrzeć z miłości?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 12:00
Nasi krytycy teatralni zastanawiali się w "Sezonie na Dwójkę", czy zdarzyło im się oglądać dobrą inscenizację "Romea i Julii". To w kontekście nowego spektaklu Grażyny Kani w warszawskim Teatrze Powszechnym.
rozwiń zwiń