REKLAMA

Barbara Ptak: ja po prostu projektuję kostiumy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 19:54
"Ziemia Obiecana", "Faraon”, "Noce i dnie” i wiele wiele innych filmów – to właśnie Barbara Ptak stworzyła kostiumy występujących w nich aktorów.
Audio
  • Rozmowa z Barbarą Ptak, kostiumologiem filmowym/Audycja Magdaleny Juszczyk/W Dwójce raźniej
Barbara Ptak
Barbara PtakFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W audycji z cyklu "W Dwójce raźniej" rozmawialiśmy z Barbarą Ptak, wybitną polską kostiumografką, która współtworzyła kilkadziesiąt polskich filmów. W swoim dorobku ma pracę na planie takich filmów jak "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca" Kazimierza Kutza, "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego, "Zmory" Wojciecha Marczewskeigo, "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" Janusza Majewskiego, " Rajska jabłoń" i "Dziewczęta z Nowolipek" Barbary Sass. Stworzyła kostiumy do wyśmienitych seriali: "Wielkiej miłości Balzaka" Wojciecha Solarza, "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Nocy i dni" Jerzego Antczaka i "Królowej Bony" Janusza Majewskiego.
Czy Barbara Ptak czuje się bardziej kostiumologiem czy kostiumografem? Ani jednym, ani drugim. – Ja po prostu projektuję kostiumy – odpowiedziała w Dwójkowej audycji . Mówiła o ciężkiej, wymagającej pracy, jaką jest zajmowanie się kostiumami aktorów przy filmie. Podkreślała, że istnieje kolosalna różnica pomiędzy "ubraniem” aktora w teatrze, a w filmie. Barbara Ptak wspominając filmy, w których produkcji brała udział, zwracała uwagę na stosunek do kina, jaki był w czasach jej działalności, a jaki jest obecnie.

Jej zdaniem teraz twórcy muszą "żebrać” o środki, a tych zawsze brakuje, co wpływa na jakość wizualną nowych produkcji. – Ja pracowałam w lukratywnych czasach, jeżeli chodzi o kinematografię polską. Nikt nigdy się nie sprzeciwiał – podsumowała. Zwierzyła się również, że miała niedawno przypadek, gdy producent zasugerował jej, że nie przeznaczy na kostiumy proponowanej przez nią sumy i zaproponował stworzenie ich za o wiele mniejsze środki. Ona zaś odpowiedziała mu, że za taką kwotę może je sobie sam wyprodukować.
Gdzie są dziś kostiumy stworzone przez Barbarę Ptak? Nie wiadomo. W Polsce nie ma bowiem, tak jak w wielu innych krajach, archiwalnych magazynów, gdzie byłyby one katalogizowane i traktowane jak wartość. – My tego nie mamy i wszystko poszło na pohybel – żaliła się Barbara Ptak.
Audycję prowadziła Magdalena Juszczyk.
pp

Zobacz więcej na temat: FILM PRL zwróć uwagę
Czytaj także

Stanisław Tym: "Miś" to jest film o kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 05:45
- Wiesz, co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości – mówił bohater kultowego filmu Stanisława Barei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Wajda: w moim życiu byłem trzy razy w cenzurze

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 08:00
Z okazji mijających 23 latach od likwidacji cenzury w Polsce swoimi spostrzeżeniami podzielił się reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń