Historia

Stanisław Tym: "Miś" to jest film o kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2024 05:54
- Wiesz, co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości – mówił bohater kultowego filmu Stanisława Barei.
Kadr z filmu Miś w reż. Stanisława Barei, 1981 r.
Kadr z filmu "Miś" w reż. Stanisława Barei, 1981 r.Foto: Forum

4 maja 1981 roku odbyła się premiera satyrycznej komedii Stanisława Barei zatytułowanej "Miś". Scenariusz do filmu napisali: Stanisław Bareja i Stanisław Tym.


Posłuchaj
00:41 Bareja 1 OK.mp3 Stanisław Bareja o gatunku komediowym (Dwójka)

 

- Chodziło nam o to, aby pokazać człowieka, który kłamie permanentnie - mówił Stanisław Tym w audycji Anny Fuksiewicz "Z obu stron kamery", nadanej kilka tygodni po premierze filmu.

"Miś" jest przejaskrawionym obrazem rzeczywistości w PRL. Humorystyczne sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów pokazują absurd codziennej egzystencji Polaków. Wokół historii Ryszarda Ochódzkiego kreowanego przez Stanisława Tyma w filmie narasta wiele ważnych, małych opowieści charakteryzujących realia tamtych lat.

Do dziś cytowane są słynne dialogi i wspominane kultowe sceny z "Misia". Niezapomniana scena z filmu to dialog milicjanta z kierowcą, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.


Posłuchaj
01:03 Stanisław Bareja o filmie Miś i roli śmiechu.mp3 Stanisław Bareja o filmie "Miś" i roli śmiechu. (PR, 1981)

 

Posłuchaj
19:53 Miś - aud. z cyklu Z obu stron kamery.mp3 "Miś" - rozmowa o filmie Stanisława Barei z udziałem współautora scenariusza, Stanisława Tyma oraz krytyka Stanisława Michałka. Audycja Anny Fuksiewicz z cyklu "Z obu stron kamery". (PR, 26.05.1981)

 

Posłuchaj
01:30 Stanisław Bareja_ w latach 60..mp3 Stanisław Bareja o swojej twórczości. (PR, 1981)

 

W oparach absurdu

- Powiedz mi, po co jest ten miś? - pytał prezes klubu "Tęcza". - Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. I dodawał: - Prawdziwe pieniądze robi się na drogich, słomianych inwestycjach. Obejrzyj, jak wyglądała lekcja na temat inwestowania w wykonaniu prezesa Ochódzkiego.


Posłuchaj
00:51 Bareja 2 ok.mp3 Stefan Friedmann o współpracy Stanisława Barei z aktorami (Dwójka)

 

Obok "Misia" najbardziej znanymi filmami Stanisława Barei są: "Poszukiwany, poszukiwana", "Brunet wieczorową porą" i "Nie ma róży bez ognia" oraz seriale telewizyjne: "Alternatywy 4" i "Zmiennicy". Do bohaterów z "Misia", z Ryszardem Ochódzkim na czele, powracali inni polscy reżyserzy. W 1991 roku komedię "Rozmowy kontrolowane" wyreżyserował Sylwester Chęciński, a w 2007 został zrealizowany film "Ryś" w reżyserii Stanisława Tyma. Stanisław Bareja dopiero po śmierci został doceniony przez krytyków. Dziś jest uznawany za jednego z najpopularniejszych twórców filmowych. W 2008 roku został ogłoszony najlepszym reżyserem komediowym stulecia przez miesięcznik "Film".


Posłuchaj
01:30 Stanisław Bareja_ w latach 60..mp3 Stanisław Bareja o swojej twórczości. (PR, 1981)

 


Czytaj także

Bareja wiecznie żywy. 10 najlepszych cytatów z filmów mistrza

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:50
5 grudnia mija 90. rocznica urodzin Stanisława Barei. Jeśli chodzi o liczbę zwrotów, które z twórczości przeszły do języka potocznego, to cytaty z filmów Stanisław Bareja spokojnie mogą iść w szranki z klasykami pokroju Mickiewicza i Wyspiańskiego. Nikt, tak jak on i jego współscenarzyści, nie potrafił w zgrabną formę kilku słów ubrać absurdów otaczającej rzeczywistości. Prezentujemy subiektywny wybór 10 cytatów z filmów króla komedii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto stoi za kultowymi cytatami w filmach Barei?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 10:20
W związku z ubiegłotygodniowym Biegiem im. Stanisława Tyma, odtwórcy roli Ryszarda Ochódzkiego, czyli tytułowego "Misia", rozmawiamy o książce "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" autorstwa Rafała Dajbora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Płoński: u Barei nawet kanalię da się lubić

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:00
- Jego ciepło wewnętrzne przekładało się na bohaterów. Nawet gdy tworzył postać zdecydowanie negatywną, to dawał jej taką cechę, że ona pogłaskała pieska i nie była taka do końca zła - scenarzysta serialu "Alternatywy 4" wspominał w Dwójce Stanisława Bareję w 90. rocznicę urodzin reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa miliony szczęśliwogodzin ze Stanisławem Bareją. Reżyser we wspomnieniach najbliższych

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 22:00
– Wyobraziłem sobie teorię szczęśliwego człowieka – jeżeli mój film zobaczy milion ludzi, to będzie dwa miliony szczęśliwogodzin. To więcej niż życie jednego człowieka. W ten sposób kręcąc jeden film stwarzałem jednego szczęśliwego człowieka od narodzin do śmierci. Wydaje mi się, że to dużo, bo ludzie na ogół nie są zbyt szczęśliwi – mówił Stanisław Bareja tuż po premierze swojego filmu "Miś", który miał okazać się jedną z najsłynniejszych polskich komedii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

45 lat temu miała miejsce premiera filmu "Nie ma róży bez ognia"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 05:00
Można zadać sobie pytanie – jakie filmy kręciłby Stanisław Bareja be tak silnych wpływów politycznych i oddziaływania cenzury. Czy kiedykolwiek powstałby kultowy film "Nie ma róży bez ognia"? Dokładnie dzisiaj mija 45 lat od premiery tego filmu – 25 grudnia 1974 roku. Film według ocen komunistycznej krytyki był słabym osiągnięciem i zakwalifikowano go do najniższej kategorii artystycznej – określano go jako prymitywny i schlebiający gustom drobnomieszczańskim. Taka klasyfikacja miała jeszcze jeden wymiar – materialny – reżyserowi za taki film przysługiwało znacznie obniżone wynagrodzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko "Alternatywy 4". Stanisław Bareja jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 19:46
Stanisław Bareja, nieśmiertelny mistrz polskiej komedii i zakazanego śmiechu, powrócił w niezwykłej biografii "Stanisław Bareja. Alternatywnie". - Ten reżyser był ewenementem w środowisku filmowym - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Replewicz, autor książki.
rozwiń zwiń