Obrazy pomnożone. Olga Boznańska w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 12:00
– Oprócz obrazów pokażemy też związane z Boznańską fotografie oraz odtworzoną pracownię artystki – mówiła dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska.
Audio
  • Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska o wystawie "Olga Boznańska (1865–1940)" (Poranek Dwójki)
Fragment Autoportretu Olgi Boznańskiej. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie
Fragment "Autoportretu" Olgi Boznańskiej. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: Wikimedia/cc

Prezentowana od 26 lutego do 2 maja ekspozycja "Olga Boznańska (1865–1940)" to swego rodzaju druga część wystawy, która trwała od października do początku lutego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Tam udało się przyciągnąć rekordowe 56 tysięcy widzów. W Warszawie Agnieszka Morawińska liczy na co najmniej 100 tysięcy odwiedzających.

Stołeczne Muzeum Narodowe przygotowało dodatkową atrakcję. Przez pierwszy miesiąc wystawie towarzyszyć będzie obraz Jamesa Abbotta McNeilla Whistlera "Harmonia w szarości i zieleni: Miss Cicely Alexander" z muzeum Tate Modern w Londynie. – To dzieło jest kluczem do początkowej twórczości Boznańskiej. Zestawienie jej wczesnych obrazów z płótnem Whistlera to wydarzenie bez precedensu – mówiła Agnieszka Morawińska.

***

Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Agnieszka Morawińska (dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 20.02.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki" .

mc/mm

Czytaj także

Małgorzata Omilanowska: nie planuję kulturalnej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 10:00
- Te projekty, które są rozpędzone, muszą szczęśliwie dojechać do stacji, rozpoczęte inwestycje trzeba zakończyć, strategie wydatkowania środków unijnych zapiąć na ostatni guzik - mówiła w Dwójce nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego, która zastąpiła na tym stanowisku Bogdana Zdrojewskiego.
rozwiń zwiń