28 950 zł dla chłopaków z Broniszewic. Akcja trwa!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 12:00
1 czerwca podczas specjalnej audycji licytowali Państwo wyjątkowe przedmioty podarowane przez artystów i przyjaciół Dwójki. Ale to nie koniec akcji "Kultura pomaga".
Audio
  • Aukcja na rzecz Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach - część 1. (Dwójka)
  • Aukcja na rzecz Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach - część 2. (Dwójka)
  • Aukcja na rzecz Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach - część 3. (Dwójka)
Siostry dominikanki wraz z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach
Siostry dominikanki wraz z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w BroniszewicachFoto: Paweł Siwek

W Dniu Dziecka przygotowaliśmy telefoniczną aukcję charytatywną, która była kulminacją Dwójkowej akcji charytatywnej. Nasi Słuchacze walczyli do ostatniej chwili, licytując podarowane przez twórców i ludzi kultury obrazy, rzeźby, plakaty, albumy, książki i inne limitowane wydawnictwa. Lista sprzedanych przedmiotów dostępna jest poniżej.

Zebrane środki - 28 950 zł - zostaną przeznaczone na budowę nowego pawilonu mieszkalnego dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach w województwie wielkopolskim. 

Zobacz regulamin licytacji

W audycji wysłuchaliśmy specjalnie wybranej na tę okazję muzyki, a także rozmów z darczyńcami i gośćmi, m.in. Elżbietą Penderecką, Adamem Woronowiczem, Adamem Nowakiem z zespołu Raz Dwa Trzy, Rosławem Szaybo, Józefem Wilkoniem czy Debashishem Bhattacharyą.

Akcja charytatywna "Kultura pomaga" trwa jednak nadal. Mogą ją Państwo wesprzeć na wiele sposobów, m.in. biorąc udział w licytacji internetowej piór z wygrawerowanymi podpisami Charlesa Richarda-Hamelina i Leszka Możdżera, wysyłając SMS-y i dokonując wpłat na konto Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży.

Szczegóły na stronie kulturapomaga.polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Aukcja na rzecz Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Elżbieta Penderecka, Adam Woronowicz, Adam Nowak, Rosław Szaybo, Ewa Cytowska, Józef Wilkoń, Małgorzata Kostro, Debashish Bhattacharya, Klaudia Baranowska, Wilhelm Sasnal

Data emisji: 1.06.2016

Godzina emisji: 16.00

***

A oto przedmioty, które 1 czerwca licytowali nasi słuchacze:

1. Ilustracja Józefa Wilkonia do nowego wydania "Don Kichota", które będzie miało swoją premierę na jesieni tego roku pod patronatem Dwójki. Józef Wilkoń – jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich ilustratorów, malarz, rzeźbiarz, a także historyk sztuki. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i na świecie. Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych wydanych w kraju oraz kilkadziesiąt za granicą. Jego styl nieustannie zachwyca i przyciąga kolejne pokolenia. Fundacja Chain przygotowuje nowe wydanie "Don Kichota" z ilustracjami artysty. Jedną z nich na pół roku przed premierą będzie mógł cieszyć oko szczęśliwiec, który wygra licytację.

Sprzedano za: 7000 zł (wylicytował pan Marek)

2. „Chroń ręce” – linoryt Wilhelma Sasnala – jednego z najbardziej intrygujących polskich artystów współczesnych, malarza, rysownika, filmowca i twórcy komiksów. Dar autora. Grafika powstała jako forma wsparcia dla Stowarzyszenia Nigdy Więcej. Przekazany na aukcję egzemplarz pochodzi z edycji autorskiej Wilhelma Sasnala, liczącej 5 sztuk. „Chroń ręce” edycja autorska linoryt 58,6 x 37,8 cm 2013

Sprzedano za: 3100 zł (wylicytował pan Maciej)

3. Kolekcja 7 plakatów Rosława Szaybo (dar autora):

- XVIII Bydgoski Festiwal Operowy, 2011;
- XVII Bydgoski Festiwal Operowy, 2010;
- Plaże Agnès, film w reżyserii Agnès Varda, Cezar za najlepszy film dokumentalny za 2009;
- V Muzeum Jazz Festiwal, Ostrów Wielkopolski, 2000;
- Carmen, Georgesa Bizeta, reż. Lech Majewski, Teatr Wielki w Warszawie, 1995;
- XX Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, 1995;
- Don Giovanni Mozarta, Lach, Graca, Sadowski, Warszawska Opera Kameralna, 2013

Sprzedano za: 1000 zł (wylicytował pan Maciej)

4. Rzeźba powstała podczas tegorocznego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena dla Filharmonii Narodowej. Jej autorem jest Tymek Borowski - laureat Paszportu Polityki 2015 w dziedzinie sztuk wizualnych. Pomysł zaczerpnął przyglądając się tajskim rzeźbom Buddy. Głowa Beethovena oklejona jest złotymi płatkami, które symbolizują wielowiekowe uwielbienie, jakim obdarza się kompozytora. Jednak pod warstwą złota ginie wyrazisty charakter niemieckiego artysty. Podpis na postumencie głosi: Ludwig van Beethoven – 189 lat uwielbienia. W tworzeniu rzeźby brali udział wybitni artyści - m.in. maestro Krzysztof Penderecki.

Sprzedano za: 2000 zł (wylicytował pan Maciej)

Posłuchaj
broniszewice dom paweł siwek 1200.jpg
Reportaż o Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach

5. Wydanie faksymilowe rękopisu Mazurka As-dur op. 59 nr 2 Fryderyka Chopina z autografem Seong-Jin Cho - zwycięzcy ubiegłorocznego 17.Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Rękopis znajduje się w zbiorach Bibliotheque Musicale de l'Opera w Paryżu. Wydaniu towarzyszy komentarz źródłowy Jima Samsona w językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i japońskim. Wydane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Sprzedano za: 1400 zł (wylicytowała pani Alicja)

6. Płaskorzeźba od Debashisha Bhattacharyi - dar autora; - drewniana płaskorzeźba przedstawiająca oryginalne gitary – Chaturangui, Gandharvi i Anandi, które artysta sam zaprojektował. Są to przekształcenia klasycznych gitar i ukulele dostosowane do brzmienia klasycznych hinduskich rag. Batthacharya jest znanym na całym świecie wykonawcą rag, który dzięki nowatorskiej technice gry, polegającej na ślizganiu metalowych i szklanych przedmiotów po strunach, tchnął w tę wielowiekową tradycję nową jakość. Był gwiazdą finałowego koncertu tegorocznego 19. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Sprzedano za: 2150 zł (wylicytował pan Leon)

7. Plakat filmu "Drużyna" w reżyserii Michała Bielawskiego z autografami siatkarskiej reprezentacji polski - Mistrzów Świata w Piłce Siatkowej 2014

Sprzedano za: 500 zł (wylicytowała pani Elżbieta)

8. Plakat filmu "Sugar Man" z autografem reżysera, laureata Oscara Malika Bendjelloula

Sprzedano za: 800 zł (wylicytował pan Marcin)

9. Plakat filmu "Nietykalni" z podpisem reżyserów Erica Toledano i Olivera Nakache, nagroda Cezar dla Omara Sy za najlepszą rolę męską

Sprzedano za: 400 zł (wylicytował pan Sebastian)

10. Plakat filmu "Samba" z podpisami reżyserów Erica Toledano i Olivera Nakache

Sprzedano za: 300 zł (wylicytował pan Andrzej)

11. Edmund Burke "Stare Miasto zimą. Pejzaż z Syrenką", Warszawa 1983 r. Olej na płótnie, 66x100 cm- obraz - dar Ewy Cytowskiej. Edmund Burke był polskim malarzem i grafikiem, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie projektował polichromie elewacji kamienic na Starym i Nowym Mieście w Warszawie. Jest też autorem zegara na ulicy Zapiecek. Obraz przedstawia impresję fragmentu Warszawy, co w kontekście biografii artysty dodatkowo podnosi wartość symboliczną dzieła.

Sprzedano za: 7500 zł (wylicytowała pani Alina)

12. Album "4dimensionHarmony" z fotografiami Radka Kurzaja. Artysta w mistrzowski sposób udokumentował proces powstawania budynku, który (jako pierwszy w Polsce) otrzymał prestiżową Nagrodę Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Fotografiom towarzyszą wywiady, które przygotowała dziennikarka Dwójki Marta Zabłocka. Tekst w językach: polskim, angielskim i niemieckim.

Egzemplarz z limitowanej edycji, z numerem 22, z dodatkową fotografią z autografem autora; album z dedykacjami od Radka Kurzaja i Doroty Serwy - dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie; do albumu dołączony jest "Złoty bilet", dający możliwość uczestnictwa w wybranym wydarzeniu organizowanym przez filharmonię.

Sprzedano za: 1500 zł (wylicytowała pani Dorota)

13. "Dzieła zebrane" Witkacego w słynnym, cenionym wydaniu Państwowego Instytutu Wydawniczego; składają się na niego trzy tomy dramatów, dwa tomy listów, tom pism krytycznych i publicystycznych, tom "Narkotyki+Appendix+Niemyte Dusze" oraz słynna książka profesora Janusza Deglera "Witkacego portret wielokrotny" z dedykacją autora dla zwycięzcy licytacji.

Sprzedano za: 1300 zł (wylicytowała pani Magdalena)

***

mc

Czytaj także

Akcja Dwójki. Na ratunek chłopakom z Broniszewic

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 17:52
- Mamy czas do końca roku - mówiły w Dwójce siostry z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach. Nasz program włączył się w akcję na rzecz podopiecznych tego ośrodka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom. Poświęcenie i miłość przeciw cierpieniu

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 12:00
Zapraszamy na reportaż Pawła Siwka o Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach, który Dwójka wspiera akcją "Kultura pomaga".
rozwiń zwiń