X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Artystka i pedagog. Żegnamy Lidię Kozubek

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 15:51
W wieku 88 lat zmarła Lidia Kozubek, znakomita pianistka, muzykolog i filozof, a także komentatorka Konkursu Chopinowskiego.
Audio
Repertuar koncertowy Lidii Kozubek obejmował wszystkie style muzyczne i ciągle był wzbogacany o nowe pozycje (zdj. ilustracyjne)
Repertuar kon­cer­towy Lidii Kozubek obej­mo­wał wszyst­kie style muzyczne i cią­gle był wzbo­ga­cany o nowe pozy­cje (zdj. ilustracyjne)Foto: torange/cc

serwis specjalny

Ivett Gyöngyösi 1200.JPG
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Lidia (właść. Leokadia) Kozubek urodziła się 19 stycznia 1927 r. w Poznaniu. W latach 1948-1952 studiowała grę na fortepianie w klasie legendarnej Władysławy Markiewiczówy w Katowicach, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W 1952 r. ukończyła także muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Później odbyła studia w warszawskiej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie Jana Ekiera. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła podczas międzynarodowych kursów pod kierunkiem Arturo Benedetti Michelangeliego.

Oprócz działalności koncertowej, którą rozpoczęła w 1949 r., nagraniowej (m.in. nagrania muzyki Fryderyka Chopina dla Polskiego Radia), zajmowała się także pracą pedagogiczną i publicystyczną. Napisała książkę "Arturo Benedetti Michelangeli. Człowiek, artysta, pedagog".

Słuchacze Dwójki znają Lidię Kozubek z komentarzy na naszej antenie, m.in. podczas Konkursu Chopinowskiego w 2010 r. Tej roli miała się podjąć także w tym roku, na początku października doznała jednak udaru mózgu i trafiła do szpitala.

***

mc/bch

Zobacz więcej na temat: Lidia Kozubek MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wreszcie można grać Chopina! Wspominamy profesora Jana Ekiera

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 13:00
- Windziarz w hotelu w Montevideo zapytał, skąd jestem. Odpowiedziałem, że z Polski, a on zawołał: "Chopin!". To było jego pierwsze skojarzenie - tak twórca Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina wspominał swoje powojenne koncertowe wojaże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet Polacy nie poradzili sobie z polonezami

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 15:00
- Wszystkie występy Polaków na tym etapie wypadają dosyć blado - oceniła ostro Małgorzata Pęcińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Richard-Hamelin wskrzesza młodego Chopina!

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 20:00
- Takiego Ronda Es-dur w życiu nie słyszałam - mówiła prof. Elżbieta Tarnawska, która w Dwójce komplementowała występ kanadyjskiego pianisty w II etapie Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińskie czary na Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 14:50
- Spośród azjatyckich pianistów Chińczycy są najbardziej kreatywni w grze - oceniał w Dwójce Andrzej Ratusiński. To właśnie reprezentanci tego kraju wypadli najlepiej podczas pierwszej poniedziałkowej sesji przesłuchań.
rozwiń zwiń