Artystka i pedagog. Żegnamy Lidię Kozubek

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 15:51
W wieku 88 lat zmarła Lidia Kozubek, znakomita pianistka, muzykolog i filozof, a także komentatorka Konkursu Chopinowskiego.
Audio
Repertuar koncertowy Lidii Kozubek obejmował wszystkie style muzyczne i ciągle był wzbogacany o nowe pozycje (zdj. ilustracyjne)
Repertuar kon­cer­towy Lidii Kozubek obej­mo­wał wszyst­kie style muzyczne i cią­gle był wzbo­ga­cany o nowe pozy­cje (zdj. ilustracyjne)Foto: torange/cc

serwis specjalny

Ivett Gyöngyösi 1200.JPG
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Lidia (właść. Leokadia) Kozubek urodziła się 19 stycznia 1927 r. w Poznaniu. W latach 1948-1952 studiowała grę na fortepianie w klasie legendarnej Władysławy Markiewiczówy w Katowicach, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W 1952 r. ukończyła także muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Później odbyła studia w warszawskiej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie Jana Ekiera. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła podczas międzynarodowych kursów pod kierunkiem Arturo Benedetti Michelangeliego.

Oprócz działalności koncertowej, którą rozpoczęła w 1949 r., nagraniowej (m.in. nagrania muzyki Fryderyka Chopina dla Polskiego Radia), zajmowała się także pracą pedagogiczną i publicystyczną. Napisała książkę "Arturo Benedetti Michelangeli. Człowiek, artysta, pedagog".

Słuchacze Dwójki znają Lidię Kozubek z komentarzy na naszej antenie, m.in. podczas Konkursu Chopinowskiego w 2010 r. Tej roli miała się podjąć także w tym roku, na początku października doznała jednak udaru mózgu i trafiła do szpitala.

***

mc/bch

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Lidia Kozubek
Czytaj także

Wreszcie można grać Chopina! Wspominamy profesora Jana Ekiera

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 13:00
- Windziarz w hotelu w Montevideo zapytał, skąd jestem. Odpowiedziałem, że z Polski, a on zawołał: "Chopin!". To było jego pierwsze skojarzenie - tak twórca Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina wspominał swoje powojenne koncertowe wojaże.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nawet Polacy nie poradzili sobie z polonezami

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 15:00
- Wszystkie występy Polaków na tym etapie wypadają dosyć blado - oceniła ostro Małgorzata Pęcińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Richard-Hamelin wskrzesza młodego Chopina!

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 20:00
- Takiego Ronda Es-dur w życiu nie słyszałam - mówiła prof. Elżbieta Tarnawska, która w Dwójce komplementowała występ kanadyjskiego pianisty w II etapie Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chińskie czary na Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 14:50
- Spośród azjatyckich pianistów Chińczycy są najbardziej kreatywni w grze - oceniał w Dwójce Andrzej Ratusiński. To właśnie reprezentanci tego kraju wypadli najlepiej podczas pierwszej poniedziałkowej sesji przesłuchań.
rozwiń zwiń