"Opera była jego domem". Wspominamy Stefana Sutkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 18:30
Muzyk, muzykolog, założyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej zmarł 22 kwietnia w wieku 85 lat. O Stefanie Sutkowskim opowiadali w Dwójce jego przyjaciele i muzycy, z którymi pracował.
Audio
  • Stefana Sutkowskiego wspomina śpiewaczka Anna Radziejewska (Dwójka)
  • O Stefanie Sutkowskim opowiada klawesynistka Lilianna Stawarz (Dwójka)
  • O działalności Stefana Sutkowskiego mówi krytyk muzyczny Piotr Kamiński (Dwójka)
  • O Stefanie Sutkowskim opowiada śpiewak Krzysztof Kur (Dwójka)
  • Stefana Sutkowskiego wspomina śpiewak Robert Gierlach (Dwójka)
  • O Stefanie Sutkowskim mówi sopranistka Olga Pasiecznik (Dwójka)
  • Stefana Sutkowskiego wspominają Jerzy Maksymiuk i Olga Pasiecznik (Dwójka)
Stefan Sutkowski w 2012 r.
Stefan Sutkowski w 2012 r.Foto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

– Odszedł człowiek, który był wyjątkowy nie tylko dla mnie. Chyba nikt nie przyczynił się tak do odkryć w muzyce polskiej, jak on – mówiła Anna Radziejewska, mezzosopranistka od 1999 roku współpracująca z Warszawską Operą Kameralną. Artystka wspominała, że Stefan Sutkowski do zespołu WOK przyjmował każdego jak do rodziny. – Zawsze przychodził na próby, po prostu dla przyjemności słuchania ludzi na żywo i po to, żeby czuli, że ma do nich szacunek, że mu się to podoba, że chce z nimi być. Kochał ten teatr i kochał tych ludzi – opowiadała.

Klawesynistka Lilianna Stawarz, kierownik artystyczny przedsięwzięcia Warszawskiej Opery Kameralnej pod nazwą "Opera/Barok", także zauważyła, że dla Stefana Sutkowskiego WOK była domem. – To była najważniejsza przystań w jego życiu, to było to, co stworzył, co kochał, dla niego była to rodzina i tak właśnie mówił do nowych członków zespołu: "witamy w rodzinie" – wspominała.

Krytyk muzyczny Piotr Kamiński zwracał uwagę na wielkie zasługi dyrektora WOK dla upowszechniania opery w Polsce. – Gdyby wziąć gumkę i wymazać działalność jego i Warszawskiej Opery Kameralnej z ostatnich kilkudziesięciu lat polskiego życia operowego, to z polskiego repertuaru operowego wypadłoby denko, ponieważ nie byłoby całego mnóstwa inicjatyw, zrobiłyby się ogromne białe plamy – ocenił.

***

Tytuł audycji: Wspomnienie Stefana Sutkowskiego

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Anna Radziejewska (śpiewaczka operowa), Lilianna Stawarz (klawesynistka i pedagog), Piotr Kamiński (krytyk muzyczny), Krzysztof Kur (tenor, były zastępca dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej), Robert Gierlach (baryton), Olga Pasiecznik (śpiewaczka operowa), Jerzy Maksymiuk (dyrygent, kompozytor i pianista)

Data emisji: 22.04.2017

Godzina emisji: 10.30

mc/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nie żyje Stefan Sutkowski, założyciel Warszawskiej Opery Kameralnej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 11:20
W wieku 85 lat zmarł Stefan Sutkowski, założyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, pomysłodawca i redaktor cyklu wydawniczego Historia Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń