Labirynty Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 18:00
Gwiazdy światowej sceny muzycznej występujące na Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego mówili o kompozytorze w sposób daleko wykraczający poza zwyczajowe grzecznościowe formułki. Wypowiedzi składają się na skomplikowany portret artysty.
Audio
Krzysztof Penderecki, Kraków 1971
Krzysztof Penderecki, Kraków 1971Foto: PAP

- Z biegiem czasu poznawałam coraz lepiej twoje utwory i zrozumiałam, jak wielką niewiarygodną wręcz wartość humanistyczną ze sobą niosą - przypominają o pewnych punktach w historii. Często te punkty nie są piękne, ale pokazują, jak ważne jest to, żeby nie zapominać - mówi skrzypaczka Anne-Sophie Mutter. - Pomogłeś mi zrozumieć co to znaczy muzyka i co ja jako artystka mam w życiu robić.

Również Yuri Bashmet, skrzypek i altowiolista, podkreślał w Dwójce wyjątkowość muzyki Krzysztofa Pendereckiego:

- To bardzo inteligentna, logiczna muzyka, jednocześnie opowiadająca o najważniejszych ludzkich sprawach jak śmierć i życie, miłość i nienawiść czy prawda i kłamstwo - mówi artysta. A Julian Rachlin, skrzypek, dodaje: - To muzyka, która nigdy nie jest powierzchowna, sięga bardzo głęboko.

W poniedziałek 25 listopada w Krakowie odbędzie się premiera filmu dokumetalnego "Penderecki: droga przez labirynt", w którym niemiecka reżyserka Anna Schmidt stara się ukazać postać kompozytora poprzez paralelę jego miłości do muzyki i natury.

W audycji przygotowanej przez Beatę Stylińską usłyszeliśmy także wypowiedzi Charlesa Dutois, Leonarda Slatkina, Romana Patkoló, Krzysztofa Urbańskiego i Marka Janowskiego. Zapraszamy do słuchania.

Czytaj także

Krzysztof Penderecki - mityczny i skromny

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 10:00
- Był świadom swojej wielkości, ale zaskakiwał ciepłem i skromnością w prywatnym życiu - mówiła w Dwójce Agata Szymczewska o Krzysztofie Pendereckim. W Warszawie trwa festiwal z okazji 80. urodzin kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Penderecki. Wywiad specjalny

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 12:21
Kompozytor, dyrygent i pedagog udzielił go dziennikarce radiowej Jedynki Magdalenie Mikołajczuk w związku z 80. urodzinami, które obchodzi w sobotę 23 listopada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dam Ci moją muzykę". Penderecki dla Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 15:50
Znakomity kompozytor, wchodząc na estradę, by zadyrygować koncertem, zauważył siedzącego w pierwszym rzędzie Andrzeja Wajdę. - Dam Ci moją muzykę - powiedział, oferując reżyserowi swoją współpracę przy filmie "Katyń".
rozwiń zwiń