Kolbuszowski skansen otwiera wrota czasu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 16:00
5 czerwca skansen w Kolbuszowej wypełnią twórcy i artyści, czerpiący pełnymi garściami z kultury ludowej, aby w tym dniu wspólnie z Państwem odbyć podróż sentymentalną przez 20 edycji Prezentacji Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków.
Audio
  • Jolanta Dragan o 20. Prezentacjach Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków w Muzeum w Kolbuszowej (Poranek Dwójki)
Prezentacja Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków
Prezentacja Twórczości Ludowej Lasowiaków i RzeszowiakówFoto: materiały promocyjne

Podstawę organizowanych po raz dwudziesty Prezentacji Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków stanowią źródła tradycji płynące z Puszczy Sandomierskiej. Tegoroczna impreza będzie wyjątkowa, bo pełna wspomnień związanych z przemysłami i rzemiosłem puszczańskim, a także bogata w obrzędowość z towarzyszącą jej muzyką i śpiewem. Patronatem honorowym imprezę objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Dawne rzemiosła

Zaprosiliśmy gości reprezentujących ginące zawody, warto zatem wziąć udział w pokazach związanych z bednarstwem, toczeniem wrzecion na tokarce napędzanej smykiem, pleceniem z korzenia, wikliny i słomy, wytopem dziegciu, pszczelarstwem, garncarstwem, kowalstwem, szewstwem i stolarstwem. Będzie można poznać ponad 40 rzemieślników i zobaczyć, jak ich praca wyglądała w czasach naszych dziadków i pradziadków. Warto te dawne rzemiosła pokazać dzieciom.

Niecodzienną okazją do doświadczania tradycji będzie prezentacja prac związanych z dawnymi sposobami obrabiania lnu. Przędzenie na przęślicy, międlenie czy cierlenie to niespotykane dziś czynności. Dla większości zapewne zadziwiające są same ich nazwy. W tym dniu takich niezwykłości przygotowaliśmy o wiele więcej w sektorze Lasowiaków.

Sztuka ludowa i folklor w najlepszym wydaniu

Sektor Rzeszowiaków wypełni się pracami artystów ludowych, biegłych w dziedzinie bibułkarstwa, wycinkarstwa, rzeźbiarstwa i malarstwa. Będzie można poznać tajniki dawnej sztuki ludowej, a okazją będzie udział w pokazowych lekcjach z samymi mistrzami.

W tym dniu skansenowską sceną zawładnie ponad 200 artystów. Zachwycą publiczność swoim tańcem i śpiewem. Niezwykłym pomostem między przeszłością i teraźniejszością będą widowiska obrzędowe: fragmenty wesela oraz obrzędy magiczne. Między innymi zagoszczą u nas Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca Rzeszowiacy w składzie z orkiestrą. Będzie się działo!

Wystawa, kiermasz i spotkanie z kulinariami

W nawiązaniu do okrągłej rocznicy Prezentacji, dla uhonorowania jednej z najstarszych imprez w województwie podkarpackim, zaprosimy Państwa na wystawę fotograficzną pokazującą najznakomitszych twórców i artystów ludowych, a także otoczenie skansenowskie tętniące ich pasją tworzenia. Zaprezentowane zostaną także archiwalne muzealne plakaty promujące imprezę.

Nie zabraknie obficie zastawionych stołów z regionalnym jadłem przygotowanym przez wspaniałe gospodynie. Wielbicieli specjałów Janiny Olszowy zaprosimy na promocję książki kulinarnej z jej przepisami. Z autorką będzie można porozmawiać osobiście, a nawet zdobyć autograf. Także kiermasz będzie obfitował w ciekawe pamiątki, wyroby rękodzielników i smakowite miody.

Przygotujcie się na całodniowe spotkanie z bogactwem puszczańskich i wiejskich rzemiosł, różnorodnością sztuki ludowej oraz energią zespołów folklorystycznych i obrzędowych.

Szczegóły programu oraz listę twórców XX Prezentacji Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków znajdziecie Państwo na naszej stronie www.muzeumkolbuszowa.pl.

materiały promocyjne/mm

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA sztuka ludowa
Czytaj także

Lasowiacy. Krótki opis ciekawego ludu i czemu winni etnografowie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 08:55
Jan Stanisław Bystroń ponad 90 lat temu w publikacji „Ugrupowania etniczne ludu polskiego” napisał, że w obrębie Puszczy Sandomierskiej napotykamy „niewielką, ale ciekawą grupę powstałą stosunkowo późno jako produkt kolonizacji leśnej”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie z artystami koncertu "Muzyka Źródeł: Lasowiacy"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 14:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inauguracja "Nowej Tradycji". Koncert Muzyka Źródeł: Lasowiacy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 10:08
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wrona: muzykę ludową trzeba czuć

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 17:00
- Z nutek się jej nie wygra. Bo muzyka ludowa to nie zapisana prymka, tylko melodia zasłyszana, którą trzeba po swojemu ozdobić - podkreślał klarnecista, który wziął udział w koncercie Nowej Tradycji 2016 "Muzyka Źródeł: Lasowiacy".
rozwiń zwiń