Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 17:28
Już 7 lutego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie rozpoczną się przesłuchania uczestników I odsłony wydarzenia, do którego zakwalifikowało się 50 młodych śpiewaków z całego świata.
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (zdj. ilustracyjne)
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (zdj. ilustracyjne)Foto: materiały promocyjne/fot. Dorota Dee Bielak

Wśród uczestników znaleźli się reprezentanci Polski oraz 12 innych państw: Łotwy, Litwy, Węgier, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Niemiec, Francji, Norwegii, Szwecji, Korei Południowej i Chin.

Zgłoszenia do Konkursu przesłane zostały również m.in. z USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Armenii, Austrii i Rosji.

Uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem Ewy Vesin, śpiewaczki, dyrektora artystycznego konkursu. W skład Jury wchodzą ważne nazwiska europejskiego życia kulturalnego – Brenda Hurley (dyrektor Studia Operowego w Zurychu), Eytan Pessen (coach związany m.in. z Operą w Stuttgarcie), Yannis Pouspourikas (francuski dyrygent, szef muzyczny Opery w Essen), Michael Gruber (agent z wiedeńskiej agencji Opera4u) oraz Ferenc Anger (dyrektor artystyczny Węgierskiej Opery Państwowej).

Wokaliści zaprezentują się w zróżnicowanym historycznie i stylistycznie repertuarze obejmującym zarówno klasyczne arie operowe, jak i utwory polskie, pieśni i kompozycje XX-wieczne. Najlepsi wystąpią w finałowym koncercie galowym, który odbędzie się 10 lutego o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, która towarzyszyć będzie śpiewakom, zadyryguje maestro Yannis Pouspourikas – będzie to pierwszy występ tego artysty w Polsce.

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów to jednocześnie okazja do przypomnienia sylwetki patronki konkursu – wybitnej artystki urodzonej w Lublinie, pierwszej polskiej wielkiej diwy operowej, która na przełomie XVIII i XIX wieku śpiewała na największych scenach Europy, a sam Mozart napisał dla niej podobno jedną ze swych arii di bravura.

Przesłuchania I i II etapu są otwarte dla publiczności, natomiast galowy koncert finałowy jest biletowany.

materiały prasowe/mz/bch

Zobacz więcej na temat: muzyka klasyczna
Czytaj także

"Mesjasz" Händla, czyli alleluja wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 16:30
W "Filharmonii Dwójki" posłuchamy oratorium, które w każdej epoce przyjmowane jest z niezmiennym zachwytem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mozart miał obsesję na punkcie kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 15:31
– Jego kontakt z kobietą jest wręcz erotyczny. Świetnie rozumie jej naturę, ale też dostrzega opresję, jakiej doświadczała w społeczeństwie – mówiła sopranistka Sandrine Piau, która wystąpiła w Katowicach wraz z zespołem Il Giardino Armonico.
rozwiń zwiń