"Najlepsza improwizacja życia". 8 godzin z Gershwinem

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:34
W 80. rocznicę śmierci George'a Gershwina przypominamy kilka Dwójkowych audycji poświęconych temu wybitnemu amerykańskiemu pianiście i kompozytorowi.
Audio
  • George Gershiwn w potrójnej dawce (Wieczór płytowy/Dwójka)
George Gershwin
George Gershwin Foto: PAP/Photoshot

"Życie przypomina jazz" - mawiał Gershwin. "Najlepsze jest, wtedy, kiedy się improwizuje". Kiedy miał 15 lat, porzucił szkołę. Zmarł, nie dożywszy czterdziestki. Był zbyt zajęty i - jak podkreślał - zbyt towarzyski, by się ożenić...

O "Crazy for you", jednej ze słynnych historii Gershwina (miłości bogatego chłopaka z Nowego Yorku, który ponad wszystko ukochał taniec, śpiew i muzykę, oraz prostej dziewczyny z Nevady) mówiliśmy w audycji "Ten cały muscal".


George Gershwin (1898-1937) na fotografii z 1937 r. George Gershwin (1898-1937) na fotografii z 1937 r. Fot. Everett Historical/Shutterstock.com

W roku 1935 Gershwin próbował w Bostonie swoje nowe dzieło - długo wyczekiwaną operę "Porgy and Bess". Z dala od zgiełku Nowego Jorku mógł spokojnie pracować - 30 września pokazuje, na roboczo, w Colonial Theatre pierwszą jej wersję. Niezadowolony - zmienia, skreśla, skraca, podmienia i kilkanaście dni później 10 października daje oficjalną premierę w Alvin Theatre na Broadway’u. 

Przyjęcie było umiarkowane - 124 przedstawień na Broadway’u, Sukces przyszedł już po śmierci kompozytora. Opera zaczęła żyć własnym życiem w latach 40., kiedy to powróciła na Broadway; w latach 50. pojawiło się pierwsze, studyjne nagranie płytowe; w roku 1952 dzieło Gershwina objechało świat wzbudzając sensację, zwłaszcza w Europie. 

Nagrań tej słynnej opery Króla Jazzu słuchaliśmy - w różnych wykonaniach - w audycji "Płytowy Trybunał Dwójki". Przed Dwójkowym Trybunałem stanął również Koncert fortepianowy George'a Gershwina.


Nagrania odsłuchiwane podczas "Płytowego Trybunału Dwójki". Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Nagrania odsłuchiwane podczas "Płytowego Trybunału Dwójki". Fot. Grzegorz Śledź/PR2

Natomiast w "Wieczorze płytowym" sięgnęliśmy po trzy płyty z nagraniami kompozycji wybitnego amerykańskiego pianisty w wykonaniu André Previna, Elli Fitzgerald, Louisa Armstronga, a także Milesa Davisa. To aż trzy godziny nieskrępowanego spotkania z muzyką George'a Gershwina.

jp/bch

Czytaj także

Teatr Żydowski. Gershwinowie wejdą do swoich piosenek

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 10:00
- Zaczynamy sceną, w której George i Ira piszą piosenkę, a potem bracia stają się bohaterami kolejnych utworów - mówił reżyser Jan Szurmiej o spektaklu "George & Ira Gershwin". Premierę przedstawienia zaplanowano na 26 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie.
rozwiń zwiń