X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Najlepsza improwizacja życia". 8 godzin z Gershwinem

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:34
W 80. rocznicę śmierci George'a Gershwina przypominamy kilka Dwójkowych audycji poświęconych temu wybitnemu amerykańskiemu pianiście i kompozytorowi.
Audio
  • George Gershiwn w potrójnej dawce (Wieczór płytowy/Dwójka)
George Gershwin
George Gershwin Foto: PAP/Photoshot

"Życie przypomina jazz" - mawiał Gershwin. "Najlepsze jest, wtedy, kiedy się improwizuje". Kiedy miał 15 lat, porzucił szkołę. Zmarł, nie dożywszy czterdziestki. Był zbyt zajęty i - jak podkreślał - zbyt towarzyski, by się ożenić...

O "Crazy for you", jednej ze słynnych historii Gershwina (miłości bogatego chłopaka z Nowego Yorku, który ponad wszystko ukochał taniec, śpiew i muzykę, oraz prostej dziewczyny z Nevady) mówiliśmy w audycji "Ten cały muscal".


George Gershwin (1898-1937) na fotografii z 1937 r. George Gershwin (1898-1937) na fotografii z 1937 r. Fot. Everett Historical/Shutterstock.com

W roku 1935 Gershwin próbował w Bostonie swoje nowe dzieło - długo wyczekiwaną operę "Porgy and Bess". Z dala od zgiełku Nowego Jorku mógł spokojnie pracować - 30 września pokazuje, na roboczo, w Colonial Theatre pierwszą jej wersję. Niezadowolony - zmienia, skreśla, skraca, podmienia i kilkanaście dni później 10 października daje oficjalną premierę w Alvin Theatre na Broadway’u. 

Przyjęcie było umiarkowane - 124 przedstawień na Broadway’u, Sukces przyszedł już po śmierci kompozytora. Opera zaczęła żyć własnym życiem w latach 40., kiedy to powróciła na Broadway; w latach 50. pojawiło się pierwsze, studyjne nagranie płytowe; w roku 1952 dzieło Gershwina objechało świat wzbudzając sensację, zwłaszcza w Europie. 

Nagrań tej słynnej opery Króla Jazzu słuchaliśmy - w różnych wykonaniach - w audycji "Płytowy Trybunał Dwójki". Przed Dwójkowym Trybunałem stanął również Koncert fortepianowy George'a Gershwina.


Nagrania odsłuchiwane podczas "Płytowego Trybunału Dwójki". Fot. Grzegorz Śledź/PR2 Nagrania odsłuchiwane podczas "Płytowego Trybunału Dwójki". Fot. Grzegorz Śledź/PR2

Natomiast w "Wieczorze płytowym" sięgnęliśmy po trzy płyty z nagraniami kompozycji wybitnego amerykańskiego pianisty w wykonaniu André Previna, Elli Fitzgerald, Louisa Armstronga, a także Milesa Davisa. To aż trzy godziny nieskrępowanego spotkania z muzyką George'a Gershwina.

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teatr Żydowski. Gershwinowie wejdą do swoich piosenek

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 10:00
- Zaczynamy sceną, w której George i Ira piszą piosenkę, a potem bracia stają się bohaterami kolejnych utworów - mówił reżyser Jan Szurmiej o spektaklu "George & Ira Gershwin". Premierę przedstawienia zaplanowano na 26 maja w Teatrze Żydowskim w Warszawie.
rozwiń zwiń