Improwizacje na temat Góreckiego w studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 10:31
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu towarzyszącym 60. Warszawskiej Jesieni. W czwartek 21 września w radiowej sali koncertowej zabrzmią improwizacje na temat Muzyczki IV oraz Recitativów i ariosów Lerchenmusik Henryka Mikołaja Góreckiego.
Grafika promująca koncert
Grafika promująca koncertFoto: IAM/materiały prasowe

663 Henryk_Mikołaj_Górecki_Polish_composer_Wikipedia.jpg
Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu

Henryk Mikołaj Górecki, kompozytor i pedagog, autor kultowej "Symfonii pieśni żałosnych", urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy k. Rybnika, zmarł zaś 12 listopada 2010 roku w Katowicach. Kompozytorską karierę rozpoczynał jako skrajny awangardzista. Jego utwór "Scontri", wykonany po raz pierwszy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" w 1960 roku, był wyzwaniem dla słuchaczy i ze swoimi szokującymi nowoczesnością brzmieniami stał się symbolem polskiej awangardy muzycznej.

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego zespół improwizatorów (Mikołaj Pałosz, Kamil Szuszkiewicz, Adrien Lambinet, Kuba Sokołowski) poprowadzi wybitny amerykański klarnecista Evan Ziporyn, wcześniej związany z formacją Bang on a Can, obecnie profesor Massachusetts Institute of Technology (MIT), który tak opisuje swoją fascynację muzyką Góreckiego:

Anna Korsun 1200.jpg
60. Warszawska Jesień na antenie Dwójki

"Nie znałem muzyki Góreckiego do czasu słynnego nagrania III Symfonii z 1993 roku. To niezwykły utwór, który osobiście wpisuję - obok dzieł Arvo Pärta - w kategorię sakralnego minimalizmu (ang. holy minimalism), mając oczywiście świadomość, że nie oddaje ona bogactwa dorobku polskiego kompozytora. Poza tym bardzo rzadko mam okazję usłyszeć inne jego utwory. Ale jakieś dziesięć lat temu ogromne wrażenie zrobiła na mnie Aria op. 59, na którą natrafiłem zupełnie przypadkowo - na koncercie w Baton Rouge. Ta surowość, precyzja struktury, próba pogodzenia ekstremów dźwiękowych i ekspresyjnych, wyzwanie rzucone słuchaczom. Niezwykłe, że utwór tak odmienny od III Symfonii wyszedł spod tego samego pióra... Skłonność Góreckiego do estetycznego radykalizmu i prowokacyjności jest jeszcze bardziej ewidentna w cyklu Muzyczki".

Artysta podkreśla płynność relacji między kompozycją a improwizacją:

"Wyczuwam w utworach Góreckiego ogromny improwizacyjny potencjał, choć jednocześnie są to doskonałe, zamknięte całości i nie ma w tym żadnej sprzeczności. (…) Wykorzystywanie cudzej twórczości stanowi we wszystkich tych wypadkach wyraz szacunku i oddania, a także najpełniejszego zaangażowania twórczego. W ten sam sposób podchodzę do utworów Góreckiego - bo muzyka to rodzaj »zasobu odnawialnego«".

Program:

Muzyczki (improwizacje na tematy Henryka Mikołaja Góreckiego)

Recitativa i ariosa "Lerchenmusik" op. 53  

Muzyczka IV "Koncert puzonowy" op. 28 

Wyk. Mikołaj Pałosz (wiolonczela), Kamil Szuszkiewicz (trąbka), Adrien Lambinet (puzon), Kuba Sokołowski (fortepian), Evan Ziporyn (klarnet, kierownictwo artystyczne)

Organizatorami koncertu "Muzyczki - Improwizacje" są Instytut Adama Mickiewicza, Program 2 Polskiego Radia i Fundacja 4.99. Bilety w cenie 20 zł do kupienia w sklepie internetowym Polskiego Radia oraz na godzinę przed koncertem w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego (Warszawa, ul. Modzelewskiego 59).

***

materiały prasowe/mc/mz

Czytaj także

Postrockowy Górecki i inne dźwięki. Huddersfield 2016

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 09:57
W "Nokturnie" sprawdziliśmy, co grano w tym roku na najważniejszym brytyjskim festiwalu muzyki współczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stetson: praca nad Symfonią Góreckiego zajęła mi 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 12:19
- Od samego początku chciałem ją w pewnym sensie posiąść. Nie tylko jako słuchacz, ale również jako wykonawca - opowiadał w Dwójce wybitny saksofonista, który wykonał swoją wersję III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.
rozwiń zwiń