XI Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 15:54
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego odbywa się w dniach 29 stycznia - 10 lutego 2018 roku w Filharmonii Narodowej. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje i retransmisje koncertów oraz na konkursowe relacje i podsumowania.
Audio
  • Relacja z pierwszego dnia XI Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego (Poranek Dwójki)
  • "Jest całkiem nieźle, jeśli chodzi o polską reprezentację". Krzysztof Dziuba komentuje pierwsze dwa dni Konkursu Wiolonczelowego (Filharmonia Dwójki)
  • Relacja z XI Konkursu Wiolonczelowego im. Lutosławskiego (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja z trzeciego dnia XI Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja z ostatniego dnia przesłuchań I etapu XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego (Poranek Dwójki)
  • Relacja z XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego (Poranek Dwójki)
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Fragm. plakatu
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Fragm. plakatu Foto: mat. prom.

lutosławski_663x364.jpg
Strona specjalna Polskiego Radia poświęcona Witoldowi Lutosławskiemu

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie jest pierwszym i jak dotąd jedynym konkursem w Polsce, w którego programie znajdują się wszystkie kompozycje z wiolonczelą autorstwa Witolda Lutosławskiego. Historia Konkursu sięga 1997 roku, a jego celem jest umożliwienie młodym artystom zaprezentowania się przed wybitnymi, polskimi i zagranicznymi wiolonczelistami i pedagogami, porównanie sztuki wykonawczej z muzykami z całego świata, przygotowanie uczestników do udziału w największych konkursach wiolonczelowych na świecie oraz promocja muzyki polskiej, w szczególności Witolda Lutosławskiego.

Tegoroczna, 11. odsłona wprowadza istotne zmiany w stosunku do poprzednich. Po raz pierwszy w Konkursie weźmie udział aż 60 wiolonczelistów, których wiek nie może przekraczać 28 lat (do tej pory były to 24 lata). Ponadto po raz pierwszy wszystkie przesłuchania odbędą się w Filharmonii Narodowej, która jest współorganizatorem Konkursu. W Eliminacjach bierze udział 67 wiolonczelistów z 23 krajów (w tym 17 Polaków).

Program Konkursu umożliwia uczestnikom dokonania wyboru spośród najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych utworów wiolonczelowych w szerokim zakresie stylistycznym od baroku do muzyki współczesnej.


Lutosławski1200_pap.jpg
Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" XV

W tym roku Program Konkursu kładzie szczególny akcent na utwory kompozytorów polskich - oprócz dzieł Witolda Lutosławskiego w programie znalazły się kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Szalonka, Jerzego Bauera, Marty Ptaszyńskiej czy Pawła Szymańskiego. Nadaje to całemu wydarzeniu charakterystyczny rys repertuarowy, którego podstawą staje się polska muzyka współczesna. Ponadto w II etapie Konkursu wiolonczeliści będą wykonywali napisany specjalnie na tę okazję utwór Dariusza Przybylskiego "Out".

W Jury Konkursu zasiadają wybitni profesorowie i koncertujący wiolonczeliści z całego świata: Kazimierz Michalik (Honorowy Przewodniczący), Andrzej Bauer, Roman Jabłoński, Kenji Nakagi, David Geringas, Antonio Meneses, Pieter Wispelwey, Louise Hopkins, Ivan Monighetti, Marcin Zdunik. Dyrektorem XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego jest Bogdan Pałosz.

Konkurs wypełnia misję promocji młodych talentów i propagowania muzyki polskiej od Chopina do Lutosławskiego. Mimo dominacji fortepianu w twórczości F. Chopina i muzyki symfonicznej w twórczości W. Lutosławskiego, obaj stworzyli utwory będące arcydziełami literatury wiolonczelowej, które obowiązkowo wykonywane są przez uczestników Konkursu.


zdj. ilustracyjne

KONKURS W DWÓJCE

29.01 (poniedziałek), godz. 19.00

koncert inauguracyjny - transmisja z Filharmonii Narodowej

Witold Lutosławski Mała suita na orkiestrę kameralną; Józef Haydn Koncert wiolonczelowy D-dur; Piotr Czajkowski Wariacje na temat rokoko na wiolonczelę i orkiestrę; David Popper Requiem-Adagio na trzy wiolonczele (w wersji z towarzyszeniem orkiestry)

wyk. Antonio Meneses, Kenji Nakagi, Zuzanna Sosnowska – wiolonczele, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, dyr. Marek Moś

Przerwa: Rozmowa z Zuzanną Sosnowską oraz jurorami – Andrzejem Bauerem i Marcinem Zdunikiem.

31.01 (środa), godz. 21.15

Relacja z I etapu Konkursu


4.02 (niedziela), godz. 21.00

Podsumowanie I etapu Konkursu


6.02 (wtorek)

Relacja z II etapu Konkursu


7.02 (środa)

Relacja z II etapu Konkursu

8.02 (czwartek), godz. 18.00

koncert – transmisja z Filharmonii Narodowej
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego - III Etap


9.02 (piątek), godz. 18.00

koncert – transmisja z Filharmonii Narodowej
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego - III Etap

10.02 (sobota), godz. 18.00

koncert – transmisja z Filharmonii Narodowej
XI Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego - Koncert Laureatów

***
Twórcą Konkursu jest Fundacja na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Współorganizatorami tegorocznej edycji są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Filharmonia Narodowa. Partnerzy: Program 2 Polskiego Radia, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie, Ruch Muzyczny, Szybka Kolej Miejska, Regent Warsaw Hotel, Lexus, Miasto Stołeczne Warszawa.

Zobacz więcej na temat: Witold Lutosławski wiolonczela

Czytaj także

Witold Lutosławski w jazzowych interpretacjach

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 13:32
W audycji nie zabrakło takich pozycji jak "Bukoliki" kwartetu High Definition czy "Lutosławski Returned" tria Klima/Wyleżoł/Kowalewski.
rozwiń zwiń