Złote Mikrofony 2019. Wśród laureatów dwie dziennikarki Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 21:00
W czwartek (13.01) podczas uroczystej gali wręczenia najważniejszych nagród Polskiego Radia Złote Mikrofony otrzymały m.in. Anna Lisiecka i Róża Światczyńska z Programu 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Relacja z gali wręczenia nagród Polskiego Radia - Złotych Mikrofonów (Poranek Dwójki)

Anna Lisiecka związana jest z Polskim Radiem od blisko 40 lat. Początkowo pracowała w redakcji "Cztery Pory Roku" w Programie 1 PR, obecnie od wielu lat jest komentatorem w Redakcji Literackiej w Programie 2 PR. Autorka unikatowych rozmów z największymi twórcami kultury, pisarzami, aktorami, a także ze zwykłymi ludźmi, których, jak nikt, potrafi skłonić do zwierzeń. Niezrównana przewodniczka po literaturze. Polskiej i obcej. Ocaliła od zapomnienia wielu wybitnych ludzi pióra, malarzy, choreografów, muzyków, reżyserów teatralnych i filmowych, a także ludzi radia. Twórczyni niezapomnianych, nagradzanych reportaży i niestrudzona dokumentalistka. To jej dociekliwości i benedyktyńskiej pracy Polskie Radio i słuchacze zawdzięczają audio albumy: "Katyń 1940" i "Wołyń 1943".

Najbardziej zapamiętane cykle jej autorstwa to: 150 lecie "Pana Tadeusza" – połączone z głośnym happeningiem na ulicach Warszawy, "Zapisane w dźwięku", "Wędrówki wielkich mitów", "Spory wielkich", "Droga do Soplicowa".

Jest współautorką "Strefy literatury" w radiowej Dwójce. Laureatka wielu nagród. Autorka książek: "Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczpospolitej" i "Wakacje 1939".

Druga z uhonorowanych dziennikarek Programu 2 Polskiego Radia Róża Światczyńska rozpoczęła pracę w Dwójcę w roku 1995. Jest wybitną publicystką doskonale znającą różne dziedziny kultury i autorką audycji muzycznych. W swoim bogatym dorobku dziennikarskim ma wiele audycji i programów, które są nierozerwalnie związane z wizerunkiem radiowej Dwójki. Autorka przygotowywała i prowadziła magazyny publicystyczne "Poranek Dwójki", brała udział w tworzeniu pasma publicystycznego "Sezon na Dwójkę" (z udziałem słuchaczy). Stale prowadzi transmisje koncertów z Filharmonii Narodowej, z siedziby Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce (m.in. Chopin i jego Europa, Wratislavia Cantans, Festiwal Chopinowski Duszniki Zdrój), a także transmisje i relacje z międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego).

Na liście artystów, z którymi Róża Światczyńska nagrała wywiady, znajdujemy najświetniejsze nazwiska: Krystian Zimerman, Piotr Anderszewski, Rafał Blechacz, Mścisław Rostropowicz, Krzysztof Penderecki, Maxim Vengerov, Yehudi Menuhin, Neville Marriner, Nelson Freire, Marek Janowski i wielu innych.

Ważną dziedziną antenowej aktywności dziennikarskiej laureatki Złotego Mikrofonu 2019 jest również współpraca z radiofoniami zrzeszonymi w Europejskiej Unii Nadawców (EBU): tworzenie wspólnych programów sezonów koncertowych, propozycji ofert Polskiego Radia oraz komentowanie odtwarzanych na żywo na antenie Dwójki koncertów z radiofonii europejskich – w tym najważniejszych festiwali muzycznych Europy, z BBC Proms włącznie.

Wysokie kompetencje w dziedzinie wykonawstwa muzyki klasycznej i współczesnej pozwalają dziennikarce na tworzenie audycji autorskich, których charakter dobrze określa obecny na antenie od kilku sezonów jej program "Chopin osobisty". Doskonały smak muzyczny, bogaty, a zarazem komunikatywny język autorki, a także jej osobisty stosunek do muzyki i artystycznych wykonań sprawiają, że audycje te są atrakcyjne zarówno dla słuchaczy, którzy dopiero zaczynają poznawać muzykę klasyczną, jak i dla wytrawnych melomanów.

Tegorocznymi laureatami najważniejszych nagród dla twórców Polskiego Radia zostali także Artur Wolski z radiowej Jedynki, lektor Janusz Szydłowski, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej Piotr Kędziorek oraz realizatorzy Anna Kazoń-Regulska i Janusz Graczyk. Honorowy Złoty Mikrofon otrzymał za mistrzostwo w przedstawianiu słuchaczom nawet najtrudniejszych zagadnień medycznych w przystępny i kreatywny sposób Tadeusz Fredro-Boniecki, który od 1976 roku pracował w Redakcji Publicystyki Kulturalnej Polskiego Radia. Wyrzucony w stanie wojennym w 1983 wrócił dziesięć lat później. Pracował m.in. jako dyrektor biura programowego i doradca zarządu.


Gaba Kulka Gaba Kulka

Wieczór uświetnił zespół Jana Młynarskiego i Gaby Kulki – "Młynarski plays Młynarski", który wykonał utwory Wojciecha Młynarskiego - laureata Diamentowego Mikrofonu 2008.

***

Złoty Mikrofon to zupełnie wyjątkowa nagroda Polskiego Radia przyznawana Mistrzom przez Mistrzów za zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze. Kandydaci wybierani są z rozmaitych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku.

Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu Zarząd Polskiego Radia powołuje spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.      

Kapituła Złotego Mikrofonu, która wybrała tegorocznych zdobywców tej prestiżowej nagrody, obradowała pod przewodnictwem Hanny Dołęgowskiej – laureatki z 2017 roku, dyrektor – redaktor naczelnej Centrum Programów Wyspecjalizowanych (składającego się z Czwórki, Polskiego Radia Chopin oraz Polskiego Radia Dzieciom).

W skład Kapituły weszli: Dorota Truszczak oraz Agnieszka Kunikowska z Programu 1, Magdalena Łoś-Komarnicka oraz Tomasz Szachowski z Programu 2, Piotr Metz oraz Kuba Strzyczkowski z Programu 3, Andrzej Brzoska z Teatru Polskiego Radia, Wiesław Szala z Działu Realizacji Polskiego Radia, Henryk Urbaś, rzecznik Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Irena Piłatowska-Mądry ze Studia Reportażu i Dokumentu.

Członkowie Kapituły wyłonili siedmiu zwycięzców spośród 33 zgłoszonych kandydatur. Zarząd Polskiego Radia postanowił również przyznać Honorowy Złoty Mikrofon.

pg/am

Czytaj także

"Radiowe Oscary" rozdane. Znamy laureatów prestiżowej nagrody Złote Mikrofony

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 20:50
Polskie Radio po raz 50. przyznało swoje najważniejsze nagrody - Złote Mikrofony. Statuetki otrzymali: Janusz Deblessem, Maciej Gudowski, Ewelina Karpacz-Oboładze, Jarosław Kawecki i Michał Olszański. Uroczysta gala w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się w Światowym Dniu Radia. 
rozwiń zwiń