X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Złote Mikrofony 2019. Wśród laureatów dwie dziennikarki Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 21:00
W czwartek (13.01) podczas uroczystej gali wręczenia najważniejszych nagród Polskiego Radia Złote Mikrofony otrzymały m.in. Anna Lisiecka i Róża Światczyńska z Programu 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Relacja z gali wręczenia nagród Polskiego Radia - Złotych Mikrofonów (Poranek Dwójki)

Anna Lisiecka związana jest z Polskim Radiem od blisko 40 lat. Początkowo pracowała w redakcji "Cztery Pory Roku" w Programie 1 PR, obecnie od wielu lat jest komentatorem w Redakcji Literackiej w Programie 2 PR. Autorka unikatowych rozmów z największymi twórcami kultury, pisarzami, aktorami, a także ze zwykłymi ludźmi, których, jak nikt, potrafi skłonić do zwierzeń. Niezrównana przewodniczka po literaturze. Polskiej i obcej. Ocaliła od zapomnienia wielu wybitnych ludzi pióra, malarzy, choreografów, muzyków, reżyserów teatralnych i filmowych, a także ludzi radia. Twórczyni niezapomnianych, nagradzanych reportaży i niestrudzona dokumentalistka. To jej dociekliwości i benedyktyńskiej pracy Polskie Radio i słuchacze zawdzięczają audio albumy: "Katyń 1940" i "Wołyń 1943".

Najbardziej zapamiętane cykle jej autorstwa to: 150 lecie "Pana Tadeusza" – połączone z głośnym happeningiem na ulicach Warszawy, "Zapisane w dźwięku", "Wędrówki wielkich mitów", "Spory wielkich", "Droga do Soplicowa".

Jest współautorką "Strefy literatury" w radiowej Dwójce. Laureatka wielu nagród. Autorka książek: "Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczpospolitej" i "Wakacje 1939".

Druga z uhonorowanych dziennikarek Programu 2 Polskiego Radia Róża Światczyńska rozpoczęła pracę w Dwójcę w roku 1995. Jest wybitną publicystką doskonale znającą różne dziedziny kultury i autorką audycji muzycznych. W swoim bogatym dorobku dziennikarskim ma wiele audycji i programów, które są nierozerwalnie związane z wizerunkiem radiowej Dwójki. Autorka przygotowywała i prowadziła magazyny publicystyczne "Poranek Dwójki", brała udział w tworzeniu pasma publicystycznego "Sezon na Dwójkę" (z udziałem słuchaczy). Stale prowadzi transmisje koncertów z Filharmonii Narodowej, z siedziby Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce (m.in. Chopin i jego Europa, Wratislavia Cantans, Festiwal Chopinowski Duszniki Zdrój), a także transmisje i relacje z międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego).

Na liście artystów, z którymi Róża Światczyńska nagrała wywiady, znajdujemy najświetniejsze nazwiska: Krystian Zimerman, Piotr Anderszewski, Rafał Blechacz, Mścisław Rostropowicz, Krzysztof Penderecki, Maxim Vengerov, Yehudi Menuhin, Neville Marriner, Nelson Freire, Marek Janowski i wielu innych.

Ważną dziedziną antenowej aktywności dziennikarskiej laureatki Złotego Mikrofonu 2019 jest również współpraca z radiofoniami zrzeszonymi w Europejskiej Unii Nadawców (EBU): tworzenie wspólnych programów sezonów koncertowych, propozycji ofert Polskiego Radia oraz komentowanie odtwarzanych na żywo na antenie Dwójki koncertów z radiofonii europejskich – w tym najważniejszych festiwali muzycznych Europy, z BBC Proms włącznie.

Wysokie kompetencje w dziedzinie wykonawstwa muzyki klasycznej i współczesnej pozwalają dziennikarce na tworzenie audycji autorskich, których charakter dobrze określa obecny na antenie od kilku sezonów jej program "Chopin osobisty". Doskonały smak muzyczny, bogaty, a zarazem komunikatywny język autorki, a także jej osobisty stosunek do muzyki i artystycznych wykonań sprawiają, że audycje te są atrakcyjne zarówno dla słuchaczy, którzy dopiero zaczynają poznawać muzykę klasyczną, jak i dla wytrawnych melomanów.

Tegorocznymi laureatami najważniejszych nagród dla twórców Polskiego Radia zostali także Artur Wolski z radiowej Jedynki, lektor Janusz Szydłowski, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej Piotr Kędziorek oraz realizatorzy Anna Kazoń-Regulska i Janusz Graczyk. Honorowy Złoty Mikrofon otrzymał za mistrzostwo w przedstawianiu słuchaczom nawet najtrudniejszych zagadnień medycznych w przystępny i kreatywny sposób Tadeusz Fredro-Boniecki, który od 1976 roku pracował w Redakcji Publicystyki Kulturalnej Polskiego Radia. Wyrzucony w stanie wojennym w 1983 wrócił dziesięć lat później. Pracował m.in. jako dyrektor biura programowego i doradca zarządu.


Gaba Kulka Gaba Kulka

Wieczór uświetnił zespół Jana Młynarskiego i Gaby Kulki – "Młynarski plays Młynarski", który wykonał utwory Wojciecha Młynarskiego - laureata Diamentowego Mikrofonu 2008.

***

Złoty Mikrofon to zupełnie wyjątkowa nagroda Polskiego Radia przyznawana Mistrzom przez Mistrzów za zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze. Kandydaci wybierani są z rozmaitych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku.

Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu Zarząd Polskiego Radia powołuje spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.      

Kapituła Złotego Mikrofonu, która wybrała tegorocznych zdobywców tej prestiżowej nagrody, obradowała pod przewodnictwem Hanny Dołęgowskiej – laureatki z 2017 roku, dyrektor – redaktor naczelnej Centrum Programów Wyspecjalizowanych (składającego się z Czwórki, Polskiego Radia Chopin oraz Polskiego Radia Dzieciom).

W skład Kapituły weszli: Dorota Truszczak oraz Agnieszka Kunikowska z Programu 1, Magdalena Łoś-Komarnicka oraz Tomasz Szachowski z Programu 2, Piotr Metz oraz Kuba Strzyczkowski z Programu 3, Andrzej Brzoska z Teatru Polskiego Radia, Wiesław Szala z Działu Realizacji Polskiego Radia, Henryk Urbaś, rzecznik Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Irena Piłatowska-Mądry ze Studia Reportażu i Dokumentu.

Członkowie Kapituły wyłonili siedmiu zwycięzców spośród 33 zgłoszonych kandydatur. Zarząd Polskiego Radia postanowił również przyznać Honorowy Złoty Mikrofon.

pg/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Radiowe Oscary" rozdane. Znamy laureatów prestiżowej nagrody Złote Mikrofony

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 20:50
Polskie Radio po raz 50. przyznało swoje najważniejsze nagrody - Złote Mikrofony. Statuetki otrzymali: Janusz Deblessem, Maciej Gudowski, Ewelina Karpacz-Oboładze, Jarosław Kawecki i Michał Olszański. Uroczysta gala w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się w Światowym Dniu Radia. 
rozwiń zwiń