"Diamentowe Batuty. Agnieszka Duczmal". Nowe wydawnictwo Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 07:00
- Nasza wybitna dyrygentka stanęła w 1978 roku przed Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, co zarejestrowały mikrofony Polskiego Radia. To nagranie – niespodzianka również dla samej Agnieszki Duczmal – znalazło się na pierwszej płycie - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, zapowiadając premierowy dwupłytowy album "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal".
Agnieszka Duczmal - Diamentowe Batuty płyty
Agnieszka Duczmal - "Diamentowe Batuty" płytyFoto: Polskie Radio

14 listopada 2021 roku Agnieszka Duczmal została uhonorowana nagrodą Diamentowej Batuty, przyznawaną od 1995 roku przez Zarząd Polskiego Radia. Z tej okazji, w serii prezentującej laureatów tego wyróżnienia, ukazał się dwupłytowy album, zatytułowany "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal". Znajdziemy na nim mniej znane nagrania, wykonane wraz ze znakomitymi orkiestrami pod kierunkiem maestry.

- Gorąco namawiamy do zainteresowania się najnowszym albumem z tej serii - zachęcała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. Jak dodała dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, płyta zawiera m.in. koncert z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, nagrany w lutym 1978 roku, podczas finału IV Festiwalu Młodych. - To nagranie, również niespodzianka dla samej Agnieszki Duczmal, znajdzie się na pierwszej płycie, na której będzie można wysłuchać w wykonaniu tej właśnie orkiestry, dyrygowanej diamentową batutą Agnieszki Duczmal, I Symfonii g-moll Piotra Czajkowskiego i Walca Mefisto Franciszka Liszta - zdradziła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz. Warto dodać, że umieszczony na pierwszej płycie wydawnictwa koncert Agnieszki Duczmal w Filharmonii Narodowej stanowił zwieńczenie jej debiutanckiej drogi.

Na drugiej płycie "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal" znalazły się obszerne fragmenty niemal całkowicie zapomnianej opery Haendla - Sosarme. To pierwsze polskie nagranie Orkiestry Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, wraz ze znakomitymi solistami, wykonane w dniach 25–30 listopada 1980 roku w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - To prawdziwy rarytas - zapewnił Andrzej Sułek. - Agnieszka Duczmal nie zrealizowała zbyt wielu operowych nagrań, ale to jest naprawdę wyjątkowe.

Mat. prasowe

Zobacz więcej na temat: Agnieszka Duczmal
Czytaj także

Agnieszka Duczmal: dawni kompozytorzy cieszyliby się, że ich muzyka żyje

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 20:38
- Ci twórcy na pewno cieszyliby się, słysząc wykonywanie swoich utworów współcześnie, na współczesnych instrumentach i z aktualną, współczesną interpretacją – mówiła w Dwójce znakomita dyrygent, wspominając jeden z koncertów Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Gliński do Agnieszki Duczmal: jest Pani twórczynią jednej z najświetniejszych orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 13:52
Podziw świata kultury budzi fakt, iż jest Pani nie tylko wybitną dyrygentką o niezwykle różnorodnym repertuarze, lecz także twórczynią jednej z najświetniejszych w naszej części Europy orkiestr - napisał minister kultury Piotr Gliński w liście do dyrygent Agnieszki Duczmal z okazji jej urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Duczmal: jako kobieta-dyrygent musiałam przebić się przez zasieki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 12:40
- Muzycy w orkiestrach nie byli przyzwyczajeni do tego, żeby dyspozycje wydawała im kobieta. Mówiono, że dyrygent powinien być kapralem. A to nieprawda - mówiła w Cafe "Muza" Agnieszka Duczmal, założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, która w styczniu skończyła 75 lat.
rozwiń zwiń