Łukasz Borowicz: Rok Moniuszkowski to był niesamowity czas

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 20:56
- To truizm co powiem, że muzyka Moniuszki jest znana. Natomiast były oczywiście utwory, które pozostawały w cieniu. Przypominam sobie, że swego czasu byliśmy z delegacją Polskiego Radia u  Marii Fołtyn, żeby porozmawiać o Moniuszce. To było na długo przed Rokiem Moniuszki. Pani Maria zapytała wtedy, a co z "Mildą" i z "Nijołą". "To trzeba będzie zrobić" - wspominał dyrygent.
Łukasz Borowicz
Łukasz BorowiczFoto: Andrzej Grygiel/PAP

Posłuchaj
16:17 Filharminia Dwójki 16.06.2020 borowicz.mp3 Łukasz Borowicz o Roku Moniuszkowskim oraz kantatach "Milda" i "Nijoła" ojca polskiej opery (Filharmonia Dwójka)

 

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

Dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w ubiegłym roku towarzyszyły liczne wydarzenia muzyczne. Jednym z tych, które zdołały wzbudzić zainteresowanie i uzyskać światowe uznanie, była fonograficzna premiera nagranych na płytach DUX, nieznanych szerszej publiczności, dwóch kantat Stanisława Moniuszki "Nijoła" i "Milda" wg opartej na litewskich motywach "Witoloraudy" Józefa Ignacego Kraszewskiego.

- Nagraliśmy "Mildę" "Nijołę" nie tylko w Bydgoszczy (podczas ubiegłorocznego, 57. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego "Kontrasty – śpiewy z różnych stron" - przyp. red.), Poznaniu, ale również w czeskiej Ostrawie. Staraliśmy się więc promować Moniuszkę nie tylko w kraju i za granicą. Zresztą międzynarodowy rozgłos tym dziełom dały pochlebne recenzje dla naszej płyty. To nas bardzo uskrzydliło - podkreślał Łukasz Borowicz.

Krytyk MusicWeb International napisał, że nagrania te "stanowią wielce pożądany efekt owej rocznicy. (…) Muzyka, którą Moniuszko opatrzył oba dzieła urzeka, a obie kompozycje są dobrymi przykładami najwyższego lotu dzieł późnego romantyzmu". O wielkim sukcesie jaki odniosła płyta z nagraniami kantat Moniuszki świadczy fakt, że album znalazł się wśród 10 najlepszych płyt miesiąca maja 2020 wg Editor's Choice magazynu Gramophone.

Łukasz Borowicz opowiadał jeszcze m.in. w audycji, jakiego Moniuszkę-kompozytora odkrywamy dzięki kantatom "Milda" "Nijoła".

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Rozmawiała: Joanna Grotkowska

Gość: Łukasz Borowicz (dyrygent)

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Polscy paryżanie. Łukasz Borowicz o koncercie w urodziny Chopina

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 11:22
- Paryż był tą mekką, do której wszystkim młodym kazał jechać Karol Szymanowski. Absolwenci paryskich szkół byli współtwórcami potęgi polskiej szkoły kompozytorskiej - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia Łukasz Borowicz z Filharmonii Poznańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: te kantaty Moniuszki są mityczne

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 22:01
- Wszyscy wiedzieli, że one istnieją, ale nikt ich nie słuchał, nie wykonywał – mówił dyrygent o utworach Moniuszki, które znalazły się na płycie "Kantaty Milda/Nijoła". Album został nagrany pod batutą Łukasza Borowicza przez Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz solistów.
rozwiń zwiń