Muzyczne interpretacje Jana Krenza na wydawnictwie płytowym Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 09:18
- Ta płyta to początek serii, związanej z bardzo ważną nagrodą Diamentowych Batut, przekazywanych wielkim postaciom związanym z Polskim Radiem. Pierwszym laureatem był Jan Krenz, który rozpoczyna tę serię i dzięki któremu, mam nadzieję, przypomnimy wielkich muzyków - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia oraz inicjatorka tego fonograficznego wydarzenia.
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz
Małgorzata Małaszko-StasiewiczFoto: PR

Posłuchaj
18:57 _PR2_AAC 2020_06_15-19-32-11.mp3 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz o wydawnictwie płytowym Polskiego Radia z nagraniem koncertów pod batutą maestro Jana Krenza (Filharmonia Dwójki)

 

Jan Krenz, urodzony w 1926 roku wybitny dyrygent i kompozytor, należy do tej generacji muzyków, która rozpoczynając swą działalność tuż po II wojnie światowej, dała fundamenty życiu muzycznemu w naszym kraju. W jego długiej i niezwykle intensywnej karierze muzycznej Polskie Radio i jego największa orkiestra zajmują szczególne miejsce. Już w 1949 roku Jan Krenz stanął na czele WOSPR u boku Grzegorza Fitelberga, który zobaczył w nim swojego następcę.

- Postać Jana Krenza to 70 lat związków z Polskim Radiem. Ale to jest też zestawienie talentu i niezwykłych emocji - podkreśliła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, która jest inicjatorką powstania albumu z nagraniami koncertów pod batutą maestra. Dodała również, że wybór dzieł wykonanych przez tego dyrygenta był niezwykle trudny. - Proszę sobie wyobrazić ów wybór, jeśli ma się do czynienia z osobą, która nie raz w roku, tylko kilka razy w miesiącu od 1949 roku koncertuje i to jest rejestrowane - opowiadała.

Zobacz też: 90 lat Jana Krenza. Wspomnienia dyrygenta >>>

Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia zdradziła, że premiera wydawnictwa płytowego zaplanowana jest na lipiec tego roku. - Będzie to dwupłytowy album. Pierwsza płyta to będzie repertuar polski: nagranie z 1966 roku, Chopin i Koncert e-moll z Arturem Rubinsteinem. Nagranie jest przejmujące i myślę, że zaskarbi Państwa sympatię - dodała. Ostatnim utworem na pierwszej płycie będzie Livre pour orchestre Lutosławskiego, wykonane w 1969 roku podczas Warszawskiej Jesieni. 

Drugi album składać się będzie z dzieł kompozytorów zagranicznych. Usłyszeć będzie można Koncert fortepianowy Brahmsa z towarzyszeniem Witolda Małcużyńskiego, nagrany w 1968 roku, a także Symfonię fis-moll nr 45 "Pożegnalną" Józefa Haydna z 1982 roku. - To nie jest oczywiście interpretacja historycznie poinformowana, ale z olbrzymią tego świadomością. Mam nadzieję, że ten wybór będzie o tyle zaskakujący, jak też i niezwykle ważny dla tych, którzy zechcą posłuchać tego, co przez lata Jan Krenz robił dla radia i dla muzyki.

Przeczytaj: Stefan Rachoń - legendarny dyrygent Orkiestry Polskiego Radia >>>

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Joanna Grotkowska

Gość: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 15.06.2020

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Pepol: zawsze lubiliśmy grać rzeczy, które są mocne

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 21:15
- Byliśmy zaszokowani, jak bardzo emocjonalna i ekspresyjna jest ta muzyka, a takie granie zawsze najbardziej nas interesowało – wspominał Michał Pepol z Royal String Quartet spotkanie z twórczością Jamesa MacMillana.
rozwiń zwiń