Polskie Radio
Section05
Jan A.P. Kaczmarek

"Trójka pod księżycem": muzyczny świat Jana A.P. Kaczmarka

W 2023 roku obchodził 70. urodziny. Został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orły "za osiągnięcia życia". Laureat Oscara 2005, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, twórca Festiwalu Transatlantyk (w Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Warszawie). W 1989 roku wyjechał wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, zamieszkał w Los Angeles i tam powstały jego najsłynniejsze kompozycje filmowe. Powróciwszy do Polski, realizował duże formy muzyczne, m.in. "Kantatę o wolności" (dla Gdańska, 2005), "Oratorium 1956" (w Poznaniu, 2006), "Koncert Jankiela" (2011), "Emigra. Symfonia bez końca" (2017).
Zobacz więcej na temat:  Jan A.P. Kaczmarek Barbara Marcinik MUZYKA Oscary Trójka muzyka filmowa

Wystawa "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" w Kordegardzie

Jan A.P. Kaczmarek jest wybitnym kompozytorem muzyki filmowej, m.in. zdobywcą Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" opowiadającym o Jamesie Matthew Barrie’em, twórcy "Piotrusia Pana". W warszawskiej Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury otwarto wystawę "Jan A.P. Kaczmarek – Marzyciel" poświęconą właśnie osobie Jan A.P. Kaczmarka i jego dokonaniom. Będzie można ją obejrzeć do 18 lutego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA FILM Jan A.P. Kaczmarek Narodowe Centrum Kultury wystawa Tomasz Miara Trójka

"Niezatapialny Trump". Jan A.P. Kaczmarek i Łukasz Pawłowski o wyborach w USA

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych są już na ostatniej prostej. Starcie między Hillary Clinton i Donaldem Trumpem komentowali w audycji Trendy Kultury Polskiego Radia 24 Jan A.P. Kaczmarek, polsko-hollywoodzki kompozytor i Łukasz Pawłowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  anteny wybory w USA Donald Trump Hillary Clinton Jan A.P. Kaczmarek Łukasz Pawłowski USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA