Zmarł Benedykt XVI. "Pokorny robotnik w winnicy Pańskiej"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 10:42
W wieku 95 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł papież-senior Benedykt XVI. Następca Jana Pawła II i poprzednik Franciszka był pierwszym od XIII wieku biskupem Rzymu, który zdecydował się na abdykację.
Benedykt XVI w 2011 roku Niemczech - Domplatz w Erfurcie
Benedykt XVI w 2011 roku Niemczech - Domplatz w ErfurcieFoto: Piotr Tumidajski/Forum

We czwartek 5 stycznia w Polskim Radiu odbędzie się transmisja uroczystości pogrzebowych zmarłego papieża-seniora Benedykta XVI. Specjalne audycje od godziny 9.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz w Polskim Radiu 24. Zachęcamy także do śledzenia relacji oraz streamingu z Watykanu, które na żywo będą prowadzone na portalu PolskieRadio24.pl.

28 grudnia 2022 roku papież Franciszek wezwał do modlitwy za swojego poprzednika, byłego papieża Benedykta XVI, który, jak twierdzi głowa Kościoła, jest "bardzo słaby oraz chory".

- Chciałbym poprosić was wszystkich o szczególną modlitwę w intencji papieża-seniora Benedykta, który w milczeniu wspiera Kościół. Pamiętajcie o nim, jest bardzo chory, prosząc pana, aby go pocieszył i wspierał w tym świadectwie miłości do Kościoła aż do końca – zaapelował Franciszek pod koniec audiencji w Watykanie.

Posłuchaj
07:03 2022_12_31 15_00_04_PR2.mp3 Wspomnienie o zmarłym Benedykcie XVI na antenie radiowej Dwójki (31.12.2022)

 

Emerytowany papież od kilku lat borykał się z postępującym paraliżem. Poinformował o tym w połowie lutego 2018 roku brat Benedykta XVI, ks. Georg Ratzinger, w rozmowie z niemieckim tygodnikiem "Neue Post".

- Jesteśmy coraz słabsi. Do tego mój brat ma chorobę neurologiczną, która go bardzo obciąża. W międzyczasie coraz częściej musi korzystać z wózka inwalidzkiego. Najbardziej boję się, że ten paraliż przeniesie się na jego serce. Wtedy wszystko szybko się może skończyć - powiedział wówczas ks. Ratzinger, który zmarł w 2020 roku. 

Ostatnie zdjęcie papieża Benedykta XVI zamieściła na Twitterze Fundacja Josepha Ratzingera w połowie listopada 2022 roku:

Droga do Watykanu

Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 roku, w Marktl, w Bawarii. Jego rodzina była przeciwna ideologii nazistowskiej - doświadczyła zbrodniczości reżimu, kiedy kuzyn Ratzingera cierpiący na zespół Downa został prawdopodobnie poddany eutanazji przez państwo. W wieku 14 lat Joseph Ratzinger został przymusowo wcielony do Hitlerjugend, a następnie do oddziałów pomocniczych w wojsku.

W 1951 roku, razem z bratem, przyjął święcenia kapłańskie. Został mianowany w 1977 roku arcybiskupem Monachium i Fryzyngi.

Następca papieża-Polaka

Kardynał Joseph Ratzinger był jednym z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II. Przez 24 lata pełnił wysoką funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary, odpowiedzialnej za prawowierne głoszenie nauczania Kościoła.

Po śmierci św. Jana Pawła II 2 kwietnia 2005, Ratzinger był uważany za jednego z najpoważniejszych kandydatów do objęcia tronu piotrowego. Został wybrany w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach, 19 kwietnia 2005, tuż przed godziną 18. Tradycyjne "Habemus papam" zostało wypowiedziane 40 minut później. Nowego papieża przywitał stutysięczny tłum zgromadzony na Placu św. Piotra.


Posłuchaj
05:14 z kraju i ze świata [godz_ 00_02] po wyborze nowego papieża___1172_05_i_tr_1-1_986317828b5e58d[00].mp3 Fragment audycji "Z kraju i ze świata" o wyborze papieża Benedykta XVI. (PR, 20.04.2005)

- To najwierniejszy uczeń i student Jana Pawła II. Człowiek wielkiej wiary i wielkiej modlitwy - oceniał na antenie Polskiego Radia o. Jan Góra w dniu wyboru Ratzingera na papieża.

Ratzinger przybrał imię Benedykt XVI. Został 265. papieżem i pierwszym od XI wieku Niemcem wybranym na tę godność.

- Jest to postać trudna do zaszufladkowania przez jego przeciwników. Z jednej strony jest w nim nieustraszoność i duża moc, a z drugiej strony to nie jest człowiek, który się zachowuje jak terrorysta, jak jakobin. To człowiek dialogu, głęboko ekumeniczny - o wiele bardziej niż się jego wrogom wydaje. On wyrasta z tego, co najlepsze w ekumenizmie niemieckim - mówił na antenie Polskiego Radia ks. prof. Jerzy Szymik.

Posłuchaj
23:52 [i] 06.01.2019 Życie z duszą czy bez.mp3 Audycja Filipa Memchesa z cyklu "Życie z duszą czy bez" poświęcona sylwetce Benedykta XVI. (PR, 6.01.2019)

Benedykt XVI odbył 24 zagraniczne podróże apostolskie. Drugą z nich była pielgrzymka do Polski w dniach 25-28 maja 2006 roku. Papież odwiedził Warszawę, Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków i Oświęcim.

– Bardzo pragnąłem wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. Przybyłem, aby przejść jego śladami, prześledzić drogę jego życia od dzieciństwa aż do wyjazdu na niezapomniane konklawe 1979 roku - mówił papież po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie.

Posłuchaj
04:03 O Gora o BXVI.mp3 Ojciec Jan Góra o wyborze Benedykta XVI. (PR, 20.04.2005)

Pontyfikat Benedykta XVI przypadł na czas wychodzenia na jaw skandali związanych z pedofilią i nadużyciami seksualnymi w Kościele katolickim. 

Abdykacja

Pontyfikat Benedykta XVI trwał do 28 lutego 2013, do godz. 20. Była to pierwsza dobrowolna abdykacja ojca świętego od 1294 roku. Papież jako powód swojej decyzji podał zaawansowany wiek, pogarszający się stan zdrowia i zmęczenie. W chwili abdykacji Benedykt XVI miał 85 lat.

Jego następcą został 13 marca 2013 kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

Benedykt XVI spędził ostatnie lata życia w klasztorze Mater Ecclesiae, znajdującym się w Ogrodach Watykańskich. Jak mówił jego prywatny sekretarz, arcybiskup Georg Gänswein, Benedykt XVI spędza dnie głównie na modlitwie i czytaniu książek. W wieku 93 lat został najstarszym papieżem w historii. 

bm/Polskie Radio/IAR

Czytaj także

Zmarł Benedykt XVI. Jarosław Zieliński: koniec epoki obrony tradycyjnych wartości chrześcijańskich

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 11:04
- Niestety odnoszę wrażenie, że odejście Ojca Świętego, byłego papieża Benedykta XVI kończy pewną epokę obrony tradycyjnych wartości chrześcijańskich - o śmierci papieża Benedykta XVI mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Zieliński (Prawo i Sprawiedliwość). Gośćmi "Sztuki Słuchania" byli także Krzysztof Paszyk (PSL), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Paweł Kowal (KO) i Jarosław Sachajko (Kukiz’15).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Benedykt XVI. Wspominamy zmarłego papieża [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 16:00
W wieku 95 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł papież-senior Benedykt XVI. Następca Jana Pawła II i poprzednik Franciszka był pierwszym od XIII wieku biskupem Rzymu, który zdecydował się na abdykację. W Programie 1 Polskiego Radia wyemitowaliśmy audycje specjalne poświęcone Benedyktowi XVI.
rozwiń zwiń