REKLAMA

Miłość w przededniu Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 10:00
Historia trójkąta małżeńskiego zmienia się w tragedię. Bohater postanawia ukrywać swoją kochankę Deborę. W sobotni wieczór Dwójka zaprasza do Teatru Polskiego Radia na słuchowisko z 1996 roku, oparte na powieści Marka Sołtysika "Debora".
Ewa Gawryluk
Ewa Gawryluk Foto: PAP/Stach Leszczyński

"'Deborę' pisałem z miłością i trwogą. To była moja piętnasta książka. Pierwsza bezwstydna. Nie unikałem drastyczności. Nie myślałem o krytykach literackich. Wydałem ją w 1991 roku, żeby zapłacić za czynsz. Przez "znajomych znajomych" odnalazł mnie w Krakowie Ryszard Brylski, reżyser z Łodzi. Wrócił z Nowego Jorku, gdzie robił filmy reklamowe i reportaże" - wspominał powstanie swojej, bodaj najsłynniejszej, powieści Marek Sołtysik.

Historia zakazanej miłości Polaka i Żydówki, przerwanej wybuchem wojny, zachwyciła nie tylko Ryszarda Brylskiego, który debiutował filmem "Deborah" w 1995 roku. Książka Sołtysika miała już trzy wydania książkowe, została w całości przeczytana przez Mariusza Benoit na antenie radiowej Trójki, wreszcie doczekała się adaptacji autorstwa Joanny Szwedowskiej, zrealizowanej w Teatrze Polskiego Radia przez Janusza Kukułę w 1996 roku.

Radiowa Dwójka przypomni słuchowisko w sobotę (27 kwietnia) po godzinie 22.00.

Autor:

Marek Sołtysik

Autor adaptacji:

Joanna Szwedowska

Reżyser:

Janusz Kukuła

Realizator:

Wojciech Truszczyński

Obsada:
Ewa Gawryluk (Debora Ragenbogen), Marek Obertyn (Marek Wawrowski), Sławomira Łozińska (Anna Wawrowska), Michał Pawlicki (Jakub Bursin), Jan Prochyra (Antoni, syn Wawrowskich)

Czytaj także

Jan Karski - człowiek, który próbował powstrzymać Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 19:00
Prof. Marek Drozdowski - przyjaciel Jana Karskiego i Maciej Wierzyński autor książki, która powstała na podstawie wielogodzinnych rozmów z Karskim opowiadają o nim w "Wieczorze odkrywców".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Matka Boska ma twarz Schleiermachera?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 20:00
- Katolicka święta i reformator protestantyzmu. Męskość i żeńskość... Ten obraz ze snu Rahel Varnhagen znakomicie pokazuje problem asymilacji, transgresji - mówi profesor Elżbieta Dzikowska w kontekście książki Hannah Arendt poświęconej właścicielce słynnego romantycznego salonu literackiego w Berlinie.
rozwiń zwiń