200 kantat Bacha. Czas na wielkopostną przerwę

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 13:00
- W XVIII-wiecznym Lipsku muzyki w tym okresie zabraniano - uzasadnia prof. Mirosław Perz swoją decyzję o czasowym zawieszeniu emisji znakomitych gawęd.
Audio
Profesor Mirosław Perz w studiu Dwójki, styczeń 2013
Profesor Mirosław Perz w studiu Dwójki, styczeń 2013Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W latach 1991-1994 profesor Perz nagrywał dla Programu Drugiego Polskiego Radia cykl audycji poświęcony kantatom Jana Sebastiana Bacha. Później kilkakrotnie powtarzaliśmy go na naszej antenie. Obejmuje on komentarze do większości kantat kościelnych lipskiego kantora, choć audycji o wielu z nich wówczas zabrakło. Przyczyny były prozaiczne: na początku lat 90. nie istniały lub nie były dostępne w Polsce nagrania części z tych dzieł. Profesor Perz wykorzystywał przede wszystkim płyty wydawane w latach 70. i 80. przez Gustava Leonhardta i Nikolausa Harnoncourta.

Dziś, choć zachowały niewątpliwą wartość historyczną, brzmią one już archaicznie. Właśnie z tego powodu, a także po to, by móc przedstawić aktualny stan badań nad spuścizną kantatową Bacha oraz zaprezentować omówienia pominiętych przed laty kantat, poprosiliśmy profesora Perza, by raz jeszcze zarejestrował cały cykl. Od 2 grudnia 2012, czyli pierwszej niedzieli adwentu, zaprosiliśmy do słuchania nowych audycji z cyklu "200 kantat Jana Sebastiana Bacha". Tak jak przed laty, kantaty omawiane są zgodnie z porządkiem roku liturgicznego; każda z nich odpowiada danej niedzieli lub świętu.

Profesor Perz podjął jednak decyzję o czasowym zawieszeniu emisji audycji. Obiecał zarazem, że już wkrótce powróci na naszą antenę.

mm

Czytaj także

Marcin Masecki: "To była wielka praca"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 23:05
Pianista łączony ze światem awangardy jazzowej wydaje arcydzieło Jana Sebastiana Bacha. Marcin Masecki opowiada o swojej "Sztuce fugi”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka religijna stała się zmysłowa

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 11:01
- Kantaty Bacha powstały nie z myślą o zmysłowej satysfakcji wynikającej z ich słuchania, ale były niezbywalnym elementem liturgii - przekonywał prof. Szymon Paczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrew Parrott: możemy się obejść bez muzyki dawnej!

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 15:09
- Możemy grać rock and roll, jazz lub jakąkolwiek inną muzykę współczesną; możemy też komponować nową - mówi dyrygent. - Jeśli jednak interesuje nas muzyka dawna, to prawdopodobnie dlatego, że ją szanujemy i uważamy, że warto, by nadal rozbrzmiewała.
rozwiń zwiń