Andrzej Boreyko: Czwarta Symfonia Góreckiego nie stanowi przedłużenia Trzeciej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 18:00
- W tej partyturze widzę raczej wpływy Drugiej Symfonii, "Beatus Vir", "Małego requiem". W pewnym sensie Górecki dokonał tu syntezy technik z różnych okresów twórczości - mówił jeszcze przed premierą "Czwartej" znakomity dyrygent
Audio
  • Andrzej Boreyko: Czwarta Symfonia Góreckiego nie stanowi przedłużenia Trzeciej (Dwójka)
  • Jacek Hawryluk o londyńskim prawykonaniu IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego (Wybieram Dwójkę)
Henryk Mikołaj Górecki, Kraków, 2000
Henryk Mikołaj Górecki, Kraków, 2000Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu>>>

Z tą opinią zgodziłby się zapewne Jacek Hawryluk, który poprowadził retransmisję koncertu  London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Andrzeja Boreyki w Dwójce.  - Jeśli ktoś liczył na powtórkę z III Symfonii, to grubo się zawiedzie. Jeśli ktoś przypuszczał, że ręka syna, czyli Mikołaja Góreckiego, który dokończył partyturę ojca, zdominuje IV Symfonię, to też się pomylił - mówił na antenie.

Z drugiej strony nie ma co ukrywać, że apetyt na IV Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego, zatytułowaną "Tansman Epizody" wywołało właśnie olbrzymie międzynarodowe powodzenie jego III Symfonii, która na początku lat 90. zawojowała światowe listy przebojów. Ponad milion egzemplarzy sprzedanej płyty z muzyką współczesną to do dziś jest prawdziwy ewenement. - Po tamtym sukcesie Górecki mógł kontynuować kierunek wyznaczony przez III Symfonię. Ale, jak na wybitnego twórcę przystało, posłuchał głosu serca i wewnętrznej potrzeby rozwoju - podkreślił Andrzej Boreyko w rozmowie z Krzysztofem Dziubą.

O IV Symfonię u Góreckiego przez lata zabiegał Andrzej Wendland, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych Tansman w Łodzi. Kompozytorowi nie udało się jej jednak ukończyć. Zmarł w listopadzie 2010 roku. Dzieło dopełnił jego syn, Mikołaj. - Ja wiem, które fragmenty zinstrumentował w całości młodszy Pan Górecki. I założę się, że najwięksi znawcy nie rozpoznają, które to - mówił Andrzej Boreyko - Ewidentnie ojca i syna łączyło coś więcej niż tylko pokrewieństwo. Obu Bóg dał bardzo dużo...

mm/bch

Czytaj także

On nie szukał Boga. On Go znalazł

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 17:50
- Pisanie muzyki musi sprawiać frajdę - mówił Henryk Mikołaj Górecki w rozmowie z Anną Skulską przy okazji swoich 75. urodzin. Wyjątkowy autentyzm kompozytora potwierdzają znawcy jego twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepiej "I Kwartet smyczkowy" Góreckiego nagrał...

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 22:00
W audycji z cyklu "Kto słucha nie błądzi” jury w składzie: Dorota Kozińska, Marcin Zdunik i Rafał Augustyn wybierało najlepsze nagranie "I Kwartetu smyczkowego" Henryka Mikołaja Góreckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Górecki w życiu osobistym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 22:00
- Gdy byliśmy mali, to wraz z bratem po kryjomu słuchaliśmy Beatlesów, bo tacie to by się nie spodobało - o Henryku Mikołaju Góreckim opowiadała w Dwójce jego córka Anna Górecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uri Caine: utwory z listy Andrzeja Chłopeckiego są dla mnie ważne

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 14:00
Znakomity pianista i kompozytor jazzowy opowiada o swoim nowym utworze dedykowanym pamięci Andrzeja Chłopeckiego, o wpływie Witolda Lutosławskiego na jazzmanów oraz o wyzwaniu, jakim okazał się dla niego Koncert fortepianowy Góreckiego.
rozwiń zwiń