23 lata bez Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 01:00
W rocznicę śmierci kompozytora przypominamy fragmenty wywiadu, w którym Witold Lutosławski opowiedział o źródle swojej inspiracji, pochodzącej z innego, lepszego świata.
Audio
  • Lutosławski – muzyczne przesłanie z innego świata (audycja z 2013 roku)
Witold Lutosławski
Witold LutosławskiFoto: PAP/Irena Jarosińska

witold lutosławski 1200 free.jpg
Serwis specjalny o Witoldzie Lutosławskim

– Te godziny, które spędzam w mojej pracowni nad kompozycjami, to czas spędzony w świecie idealnym. Zadaniem artystów jest nieść posłanie do tych, którzy nie mają do tego świata dostępu – mówił Witold Lutosławski w rozmowie, którą przeprowadził z nim w 1992 roku Henryk Cierpiał.

To swoiście platońskie rozumienie muzyki-ideału Lutosławskiego przywołał również Krzysztof Zanussi, który, wspominając kompozytora, mówił: – Powiedział mi przed kamerą, że on czuje, że nie jest źródłem tej muzyki, którą pisze. To, co czuje, słyszy, próbuje złapać, zapamiętać. Oddać to, co było idealne.

Jak przebiegała praca Lutosławskiego nad nowymi utworami? Czy istnieją obszary muzyki, które programowo odrzucał? Zapraszamy do wysłuchania audycji Ewy Niewiadomskiej z roku 2013, w której – obok archiwalnych rozmów z kompozytorem – usłyszymy również wypowiedzi Krzysztofa Zanussiego oraz Joanny Wnuk-Nazarowej, dyrektor naczelnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, i Alexandra Liebreicha, dyrektora artystycznego NOSPR.

bch/mz

Czytaj także

Radiowa orkiestra z Lutosławskim

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 20:12
Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelna Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, i Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny NOSPR, zapowiadali w Dwójce piątkowy koncert inaugurujący Rok Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lutosławski gra w "Rewizorze"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 09:00
Zapraszamy na słuchowisko według znakomitej komedii Mikołaja Gogola. Muzykę do tej radiowej adaptacji napisał Witold Lutosławski!
rozwiń zwiń