Jacobs: wielu zaskoczy ta interpretacja Wielkiej Pasji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 19:43
- Staram się być wierny temu, co odkrywają najnowsze badania muzykologiczne dotyczące Pasji Bacha - mówił w Dwójce René Jacobs, który na festiwal Actus Humanus przygotował swoją wersję "Pasji wg św. Mateusza".
Audio
  • René Jacobs o "Pasji wg św. Mateusza" (Wybieram Dwójkę)
Ren Jacobs
René JacobsFoto: Molina Visuals/materiały prasowe Actus Humanus

Actus Humanus 1200.jpg
10 koncertów festiwalu Actus Humanus w Dwójce!

Ceniony dyrygent zwracał uwagę, że większość słuchaczy przyzwyczaiła się do interpretacji z udziałem dużegu chóru. René Jacobs zmodyfikował ten czynnik: - Od lat wiemy, że w dziele tym chór i orkiestra rozbite są na dwie części. Mamy zatem pierwszy chór z pierwszą orkiestrą i drugi chór z drugą orkiestrą. Oba zespoły instrumentalne nie różnią się od siebie niczym, natomiast od niedawna wiemy, że chóry wcale nie były symetryczne - wyjaśniał swoją decyzję o zmniejszeniu chóru. 

W interpretacji Jacobsa w grupie pierwszej znalazło się szesnaścioro członków Chóru RIAS i czworo solistów, a w drugiej dwunastu chórzystów i czworo solistów.

Belgijski znawca muzyki dawnej opowiadał o historycznych okolicznościach, które wpłynęły na takie rozłożenie śpiewaków. Mówił też o problemach, przed, którymi stanęli pierwsi słuchacze "Pasji wg św. Mateusza".

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: René Jacobs

Data emisji: 12.04.2017

Godzina emisji: 16.40

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch


 

Czytaj także

Fabio Biondi: nie ma kryzysu w muzyce klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 12:22
Włoski skrzypek i dyrygent gości wraz z Europa Galante na festiwalu Chopin i jego Europa. W Dwójce mówił m.in. o tym, że Polska jest obecnie najlepszym miejscem w Europie dla muzyki klasycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed zmartwychwstaniem. Actus Humanus na wiosnę

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 21:00
– Program festiwalu wspiera się na dwóch głównych filarach: Bachowskiej Pasji wg św. Mateusza i oratorium La Resurrezione Haendla – mówił Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Actus Humanus Resurrectio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa perspektywa meksykańskich historyków

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 21:00
Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był prof. Javier Garcíadiego Dantán, współautor książki "Nowa Historia Meksyku", o której opowiadał Monice Zając.
rozwiń zwiń