REKLAMA

Federico Maria Sardelli: Nie wierzę rekonstrukcjom

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 16:14
Znakomity dyrygent – szef Modo Antiquo – zaprezentował na festiwalu Opera rara dwa akty opery Vivaldiego "Katon w Utyce". Tylko akty drugi i trzeci przetrwały do naszych czasów.
Audio
  • Federico Maria Sardelli: Nie wierzę rekonstrukcjom

Zapewne dość łatwo możnaby dokonać rekonstrukcji pierwszego aktu: libretto opery jest znane w całości. Możnaby więc użyć techniki pasticcio (podłożyć słowa do istniejących arii Vivaldiego o odpowiednim charakterze), albo nawet skomponować własne arie w stylu Wenecjanina. Federico Maria Sardelli jest przeciwnikiem tego typu zabiegów:

Federico
F. M. Sardelli: autoportret

- Nie jestem zwolennikiem ostatnio panującej tendencji, by dokomponowywać brakujące arie. Tak stało się z operami "Armida" czy "L'Oracolo in Messenia". W przypadku tej ostatniej jest to tym bardziej dziwne, że z oryginału zachowała się tylko jedna aria! Moim zdaniem rekonstrukcja jest w takim przypadku niemożliwa.

Federico Maria Sardelli kontynuuje prace nad katalogiem dzieł Antonia Vivaldiego (katalog Petera Ryoma), dlatego też ma szczególny stosunek do źródeł. Pracę tę wykonuje z zapałem – w muzyce "rudego księdza" zakochał się jako jedenastolatek podczas pewnego koncertu w filharmonii.

O pracy nad "Catone in Utica" i swojej pracy artystycznej, również na polu malarstwa, Federico Maria Sardelli opowiadał Klaudii Baranowskiej.Czytaj także

Światowa prapremiera opery Vivaldiego!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 16:16
Kolejny rarytas na festiwalu Opera Rara w Krakowie - prawykonanie "L'Oracolo in Messenia" Antonia Vivaldiego. W antraktach rozmowa z Fabio Biondim, dyrygentem. Transmisja dziś w Dwójce o 20.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabio Biondi: trzeba kochać to, co się robi!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 18:54
W czwartek w Krakowie na festiwalu Opera Rara prowadzona przez Fabia Biondiego Europa Galante dokonała prawykonania rekonstrukcji opery Antoia Vivaldiego "L'Oracolo in Messenia". Włoski dyrygent opowiedział w Dwójce o pracy nad tą partyturą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opera (rara) Vivaldiego prosto z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 18:30
Pierwszą odsłona tegorocznego festiwalu "Opera rara" będzie "Catone in Utica" znakomitego wenecjanina. Transmisja w Dwójce dziś o 20:00!
rozwiń zwiń