X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Labirynty Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 18:00
Gwiazdy światowej sceny muzycznej występujące na Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego mówili o kompozytorze w sposób daleko wykraczający poza zwyczajowe grzecznościowe formułki. Wypowiedzi składają się na skomplikowany portret artysty.
Audio
Krzysztof Penderecki, Kraków 1971
Krzysztof Penderecki, Kraków 1971Foto: PAP

- Z biegiem czasu poznawałam coraz lepiej twoje utwory i zrozumiałam, jak wielką niewiarygodną wręcz wartość humanistyczną ze sobą niosą - przypominają o pewnych punktach w historii. Często te punkty nie są piękne, ale pokazują, jak ważne jest to, żeby nie zapominać - mówi skrzypaczka Anne-Sophie Mutter. - Pomogłeś mi zrozumieć co to znaczy muzyka i co ja jako artystka mam w życiu robić.

Również Yuri Bashmet, skrzypek i altowiolista, podkreślał w Dwójce wyjątkowość muzyki Krzysztofa Pendereckiego:

- To bardzo inteligentna, logiczna muzyka, jednocześnie opowiadająca o najważniejszych ludzkich sprawach jak śmierć i życie, miłość i nienawiść czy prawda i kłamstwo - mówi artysta. A Julian Rachlin, skrzypek, dodaje: - To muzyka, która nigdy nie jest powierzchowna, sięga bardzo głęboko.

W poniedziałek 25 listopada w Krakowie odbędzie się premiera filmu dokumetalnego "Penderecki: droga przez labirynt", w którym niemiecka reżyserka Anna Schmidt stara się ukazać postać kompozytora poprzez paralelę jego miłości do muzyki i natury.

W audycji przygotowanej przez Beatę Stylińską usłyszeliśmy także wypowiedzi Charlesa Dutois, Leonarda Slatkina, Romana Patkoló, Krzysztofa Urbańskiego i Marka Janowskiego. Zapraszamy do słuchania.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Penderecki - mityczny i skromny

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 10:00
- Był świadom swojej wielkości, ale zaskakiwał ciepłem i skromnością w prywatnym życiu - mówiła w Dwójce Agata Szymczewska o Krzysztofie Pendereckim. W Warszawie trwa festiwal z okazji 80. urodzin kompozytora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Penderecki. Wywiad specjalny

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 12:21
Kompozytor, dyrygent i pedagog udzielił go dziennikarce radiowej Jedynki Magdalenie Mikołajczuk w związku z 80. urodzinami, które obchodzi w sobotę 23 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dam Ci moją muzykę". Penderecki dla Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 15:50
Znakomity kompozytor, wchodząc na estradę, by zadyrygować koncertem, zauważył siedzącego w pierwszym rzędzie Andrzeja Wajdę. - Dam Ci moją muzykę - powiedział, oferując reżyserowi swoją współpracę przy filmie "Katyń".
rozwiń zwiń