Festiwal w Newport

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2012 22:30
Opowieść o Newport Jazz Festival – przez wiele lat największym i najbardziej prestiżowym festiwalu jazzowym w USA.
Herbie Hancock
Herbie HancockFoto: fot. mat. prasowe

Ciekawe, że najważniejsza przez lata amerykańska impreza jazzowa odbywała się nie w Nowym Jorku, ale w nadmorskim kurorcie na Rhode Island. Z początku w cichym zazwyczaj Newport – tłumnie odwiedzanym przez konserwatywne amerykańskie elity – dość niechętnie patrzono na hałaśliwy jazz. Renomę pomogły festiwalowi zbudować legendarne występy: Milesa Davisa z 1955 i 1958 roku i wielki comeback orkiestry Duke’a Ellingtona w 1956 roku.

W historii festiwalu w Newport nie brak soczystych anegdot, marketingowych pomyłek i małych oszustw. Opowiemy o tym słuchając Pee Wee Russella, Herbiego Hancocka, Johna Coltrane’a, Christiana Scotta i Dave’a Douglasa.

Zapraszamy – Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

8 lipca (niedziela), godz. 17.00

Czytaj także

Bennie Maupin

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 11:19
Czy można nagrać w ciągu 45 lat kariery ledwie sześć autorskich albumów – z czego dwa dość wtórne, trzy na niszowych wytwórni, a jeden, choć świetny, to zupełnie zapomniany – a jednak przejść do historii muzyki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Toshinori Kondo - trębacz w podróży

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 12:53
Łaczność z naturą i dyskotekowe albumy, muzyka improwizowana i koncerty niekoniecznie dla homo sapiens. Na spotkanie z japońskim trębaczem zapraszamy w czwartek o 22:00.
rozwiń zwiń