Folklor świata znów spotkał się pod Giewontem

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 13:00
47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to kolejna odsłona wydarzenia, którego od prawie pół wieku wyczekują zarówno mieszkańcy Zakopanego, jak i turyści.
Audio
  • Podsumowanie 47. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (Źródła/Dwójka)
  • Maria Baliszewska opowiada o Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (Źródła/Dwójka)
  • O Festiwalu Folkloru Ziem Górskich z Krzysztofem Trebunią-Tutką rozmawia Anna Szewczuk (Poranek Dwójki)
Góra Giewont od strony wschodniej, widziana z doliny Czarnego Stawu Gąsienicowego
Góra Giewont od strony wschodniej, widziana z doliny Czarnego Stawu GąsienicowegoFoto: Qvidemus/wikimedia/cc

Festiwal trwał dziesięć dni wypełnionych od rana do wieczora bogatym i różnorodnym programem, na który składają się występy zespołów z całego świata, a także liczne imprezy towarzyszące. Siłą imprezy jest sięganie do korzeni i ukazywanie piękna ludowej tradycji w atrakcyjnej widowiskowej formie, a jednocześnie ogromna troska o autentyzm.

Podkreślić trzeba także, że to jeden z największych, najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali folklorystycznych o wyjątkowej konkursowej formule. Zespoły przyjeżdżają tutaj, by zaprezentować swój region poprzez wciąż żywy folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Tym samym festiwal przyczynia się do ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata. Skutecznie promuje polską kulturę ludową, folklor podhalański, a także miasto Zakopane.

Festiwal odbywał się w dniach 20-29 sierpnia 2015 r. W relacji podsumowującej imprezę rozmawialiśmy z jurorami i uczestnikami Międzynarodowego Konkursu Kapel, śpiewaków i Instrumentalistów im. Władysława Trebuni-Tutki, a także słuchaliśmy muzyki laureatów tych zmagań.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Maria Baliszewska

Data emisji: 1.09.2015

Godzina: 12.00

materiały prasowe/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tysiąc festiwali w Polsce. Tej muzyki brak w telewizji

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 11:00
- Kiedyś były odpusty, teraz są festiwale - przytoczył słowa pewnej ludowej śpiewaczki Remigiusz Mazur-Hanaj, muzyk, badacz i animator kultury tradycyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opowieści z serca Tatr". Na misia długo się czeka

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 15:00
– Gdy chcemy sfotografować konkretne zwierzę, często musimy poświęcić na to sporo czasu – mówił Marcin Strączyk-Helios z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
rozwiń zwiń