Skarby polskiej muzyki tradycyjnej. Jak ich szukać?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 09:00
Gościem magazynu był dr Jacek Jackowski, etnomuzykolog, kierownik Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN, który opowiedział o projekcie "Polska muzyka tradycyjna - dziedzictwo fonograficzne", dokumentującym nagrania polskich muzykantów i śpiewaków znajdujące się także w innych archiwach (muzea, Regionalne Ośrodki Kultury) i kolekcjach prywatnych.
Audio
  • Jak szukać skarbów polskiej muzyki tradycyjnej? (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/kropekk_pl

Rozmowie z drem Jackiem Jackowskim towarzyszyły historyczne nagrania wiejskich muzyków i śpiewaków z połowy ubiegłego stulecia.

- Projekt "Polska muzyka tradycyjna - dziedzictwo fonograficzne" rozpoczął się w Roku Kolbergowskim (2014), a pod koniec dwa tysiące dziewiętnastego roku zmierzamy do jego zakończenia - tłumaczył dr Jacek Jackowski, etnomuzykolog, kierownik Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. - Zająłem się w nim "dziedzictwem etnofonograficznym". Rozumiem przez to dokumentalne nagrania polskiej muzyki tradycyjnej, śpiewów czy muzyki instrumentalnej, ale nie te komercyjne, wydane na płytach i pochodzące z rynku fonograficznego. Interesuje mnie tylko strefa nagrań dokumentalnych znajdująca się w zbiorach instytucjach kultury i zbiorach prywatnych. Już w latach osiemdziesiątych był taki pomysł realizowany w Instytucie Sztuki, jest to powrót do tej idei.

Ponadto w magazynie - nagrania ze "Śpiewnika kolędowego" Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, a na koniec - fińskie tango.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: dr Jacek Jackowski (etnomuzykolog, kierownik Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN)

Data emisji: 31.12.2019

Godzina emisji: 15.15


gs

Czytaj także

Kolędujemy po polsku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 09:00
W wigilijnych "Źródłach" posłuchaliśmy kolęd w wykonaniu polskich artystów. Wśród wykonawców: Joszko Broda, Kaja i Janusz Prusinowcy, Adam Strug, Babooshki, Agata Harz i Remek Hanaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawne bożonarodzeniowe i kolędnicze zwyczaje w Kieleckiem

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 16:00
W "Źródłach" posłuchaliśmy archiwalnych rozmów z mieszkańcami okolic Bodzentyna. Pojawiły się oryginalne opowieści m.in. o wigilii i związanych z nią przesądach, o “etykiecie” pierwszego dnia świąt, o kolędnikach (m.in. turoniarzach, kłapoczach) chodzących od dnia św. Szczepana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śląskie Gody, czyli Boże Narodzenie na Górnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 07:00
O tamtejszych cennych zwyczajach świątecznych opowiadali mieszkańcy wsi Bojszowy na Ziemi Pszczyńskiej, opisują tradycyjne potrawy wigilijnego stołu i inne zwyczaje związane z wigilijnym wieczorem.
rozwiń zwiń