Koncert zespołu TROITSA

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 16:12
30 lipca o godz. 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej wystąpi białoruski zespół specjalizujący się w muzyce tradycyjnej.
Troitsa
Troitsa

Założycielem i inspiratorem zespołu był Iwan Iwanowicz Kirczuk, z Uniwersytetu Kultury w Mińsku. TROITSA oznacza liczbę „trzy” albo odnosi się do Świętej Trójcy, aby w ten sposób zaznaczyć związki grupy z tradycją narodową. Pomysł utworzenia takiego zespołu pojawił się w 1986 roku, gdy Iwan zbierał materiały etnograficzne w białoruskich wioskach. Główną motywacją stała się chęć popularyzowania pieśni ludowych i włączenia ich w uniwersalną kulturę muzyczną. Sama historia kraju, gdzie mieszały się różne wpływy kulturowe, przyczyniła się do powstania takiej właśnie muzyki.
Zespół jest znany także poza terenem Białorusi. W 1997 TROITSA stała się popularna w Rosji, a w 1998 odbyła wielkie tournèe po Holandii, Słowenii, Chorwacji, Niemczech i Portugalii. Sukces zawdzięcza całkiem indywidualnemu stylowi kompozycji, różnorodności i wielości prezentowanych instrumentów, a także profesjonalizmowi muzyków - w tym należy wymienić silny głos Iwana i świetną technikę wykonawczą. Od początku TROITSA korzystała nie tylko z tradycyjnych instrumentów własnego kraju, ale z całego świata, śpiewając jednakże w języku białoruskim. Krytycy nazwali ich styl „folk-fusion”. W 1998 zespół nagrał album "Troitsa" dla holenderskiej wytwórni PAN records. W ślad za płytą i serią koncertów na Białorusi i w Holandii, gdzie zespół jest bardzo popularny, nastąpił rozłam w grupie. Muzyką nadal zajmował się tylko lider i założyciel Troitsy, Iwan Kirczuk. W 1999 Iwan pojechał do powojennej Bośni, gdzie występował ze swoim programem dla dzieci i spektaklami teatru „Batleika”. W tym samym roku pojawił się nowy album zespołu zawierający koncert zarejestrowany podczas holenderskiego Festiwalu Oerol.
W roku 2000 ukazała się solowa płyta Iwana, "Heritage of the Lost Villages", charakteryzująca się minimalistycznym wykorzystaniem głosu i instrumentarium. Na jesieni tego samego roku w Mińsku z pierwszym koncertem w nowym składzie wystąpiła grupa "Ethno Trio Troitsa". Nowymi członkami grupy są: Jury Dmitriew, gitara, uczeń Iwana Kirczuka i Jury Pawłowskij, perkusja, były członek zespołu "Kniaź Myszkin”. W 2001 w Holandii wydają najnowszą płytę, "Żurawy". Rok później „Ethno Trio Troitsa” uczestniczy w największym festiwalu muzyki etnicznej, "Rain Forest" w Malezji. Choć zespół jest zorientowany wybitnie folkowo, bierze udział w nagraniu albumu z muzyką Depeche Mode.
W latach 2003-2004 zespół koncertuje na Białorusi, a także na festiwalach w Polsce, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, w Bośni i Estonii i Rosji. Wydaje nową płytę "Sem", wyprodukowaną przez jedno z najlepszych studiów w Mińsku. Pod koniec 2004 nagrywa muzykę do filmu dla dzieci, w którym Iwan także gra drobną rolę.
Zespół wystąpi w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w ramach europejskiej trasy.
Serdecznie zapraszamy

KUP BILET

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak