Barwy muzyki znad Popradu

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 10:01
Wśród laureatów konkursu na Fonogram Źródeł 2018 roku znalazła się płyta "Barwy nadpopradzkiej nuty", zawierająca historyczne nagrania muzycznego folkloru tzw. Czarnych Górali. Poświęciliśmy im wtorkowe "Źródła".
Audio
  • O albumie "Barwy nadpopradzkiej nuty", a także o muzyce górali nadpopradzkich opowiadał dr Jacek Jackowski, etnomuzykolog, kierownik Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN (Dwójka/Źródła)
Okładka płyty Barwy nadpopradzkiej nuty
Okładka płyty "Barwy nadpopradzkiej nuty"Foto: mat. pras.

Czarni Górale to niewielka grupa etniczna, zamieszkała w dolinie Popradu, w okolicy Rytra, Piwnicznej, Łomnicy. Nagrania, które znalazły się na płycie, zostały dokonane podczas Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego w listopadzie 1952 r. O tym albumie, a także o muzyce górali nadpopradzkich porozmawialiśmy z drem Jackiem Jackowskim, etnomuzykologiem, kierownikiem Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN.

- W całej serii płytowej jest to już 12 tom. To pierwsza płyta w serii pokazująca kulturę muzyczną i zabytki fonograficzne bardzo małej grupy etnograficznej – Czarnych Górali. Sprawcą tego pomysłu jest Wanda Łomnicka-Dulak, która wraz z grupą fascynatów z Piwnicznej zainteresowała się tym tematem. Na płycie znalazło ponad 90 utworów, wybranych z 300 nagrań - mówił etnomuzykolog, dr Jacek Jackowski.

- Grafika płyty jest symboliczna i tłumaczy koncepcję całego wydawnictwa. Bardzo ważny jest tu również tytuł. Różnokolorowy liść płynący z nurtem Popradu miał symbolizować wielobarwność tej muzyki. W utworach można rozpoznać naleciałości wielu kultur: Lachów Sądeckich, słowackiego Spisza, Górali Łąckich, Łemków, a nawet wpływy podhalańskie. Nie sililiśmy się na wybranie bardzo małej ilości niepowtarzalnych utworów, lecz chcieliśmy pokazać jej różnorodność - dodał dr Jackowski, współautor albumu.

Jak wyglądało zbieranie folkloru w latach 50.? Zapraszamy do odsłuchania całości nagrania.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: dr Jacek Jackowski (etnomuzykolog, kierownik Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN)

Data emisji: 7.05.2019

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Narodowe Granie - świętujemy urodziny Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 13:50
W piątkowych "Źrodłach" spotkaliśmy się z Kazikiem Nitkiewiczem z Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, aby zapowiedzieć specjalny występ zespołu na 200. urodziny kompozytora.
rozwiń zwiń