Obrzędy i namiętności, czyli nowy "Pan Tadeusz"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 13:34
- To jest pejzaż postaci i charakterów, ludzkich starań i namiętności. Bez tego nie ma "Pana Tadeusza" - mówił Mikołaj Grabowski, reżyser nowej radiowej adaptacji Mickiewiczowskiego poematu.
Audio
  • "Pan Tadeusz" w Dwójce. Przygotowania do premiery (Poranek Dwójki)
28 sierpnia ruszyły w Teatrze Polskiego Radia nagrania Ksiąg Pana Tadeusza. Na zdj. Krzysztof Wieszczek, który w nowym słuchowisku Dwójki wcieli się w pana Tadeusza
28 sierpnia ruszyły w Teatrze Polskiego Radia nagrania Ksiąg "Pana Tadeusza". Na zdj. Krzysztof Wieszczek, który w nowym słuchowisku Dwójki wcieli się w pana Tadeusza Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W Dniu Święta Niepodległości - 11 listopada - odbędzie się w Dwójce premiera "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Przed tym wyjątkowym wydarzeniem (w obsadzie znakomici aktorzy scen polskich!) rozmawialiśmy, podczas przerwy w próbach, z reżyserem słuchowiska oraz odtwórcą tytułowej roli.

Mikołaj Grabowski wyjaśniał m.in., dlaczego opowiadanie samej akcji arcypoematu nie ma sensu, a najważniejsze są tu obrzędy. Krzysztof Wieszczek przypominał natomiast, że mickiewiczowski Tadeusz działa instynktownie, zwłaszcza że w końcu wyrwał się spod kurateli opiekunów, a wokół tyle jest kobiet.

***

Przygotował: Dawid Dziedziczak

Goście: Mikołaj Grabowski (reżyser nowej adaptacji radiowej "Pana Tadeusza"), Krzysztof Wieszczek (aktor)

Data emisji: 2.09.2015

Godzina emisji: 7.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki"

jp/bch

Czytaj także

"Litwo! Ojczyzno moja", czyli najważniejsza polska opowieść

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 02:02
– Ten naród nie zginie, skoro jest zdolny do takich rzeczy – myślał Jarosław Iwaszkiewicz, czytając "Pana Tadeusza" podczas okupacyjnej nocy. Dzień "Narodowego czytania Pana Tadeusza" stał się doskonałą okazją, by wrócić do tej przedziwnej książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pan Tadeusz" w mistrzowskiej obsadzie - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 20:00
W Dniu Święta Niepodległości - 11 listopada - na antenie Dwójki odbyła się premiera radiowej adaptacji poematu Adama Mickiewicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Oto nagranie tego szczególnego słuchowiska.
rozwiń zwiń