Od faktów do fikcji: Józef Mackiewicz - w 25. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 11:59
15 lutego 2010, godz. 21:30

 W cyklu "Od faktów do fikcji" - audycja o Józefie Mackiewiczu - jednym z największych współczesnych pisarzy polskich, którego proza i publicystyka są bezcennym świadectwem losu Polaków i innych narodów na tzw. wschodnich kresach II Rzeczypospolitej.

Obserwacja okupacji sowieckiej, panowania litewskiego w Wilnie, wreszcie okupacji niemieckiej na tych terenach sprawiły, że pisarz stał się wrogiem wszelkich totalitaryzmów - szczególnie zaś totalitaryzmu sowieckiego. Odtąd Józef Mackiewicz wychowany na Kresach wśród współistniejących ze sobą narodowości - swoją własną narodowość określał jako antykomunizm. 

POSŁUCHAJ  AUDYCJI

W swoich powieściach, takich jak między innymi: "Droga do nikąd", "Kontra" i "Nie trzeba głośno mówić" konsekwentnie uzasadniał konieczność antykomunistycznej postawy etycznej, światopoglądowej i historycznej. Trzeba tu zaznaczyć, że pisarz był jednym z nielicznych polskich świadków odkrywania, jeszcze w czasie wojny, grobów katyńskich. Jego relacje o ludobójstwie dokonanym na polskich oficerach, stanowią bezwzględne oskarżenie systemu bolszewickiego, i zarazem ostrzeżenie przed wpływem tego systemu i ideologii komunistycznej, na wszystkie narody. Hołdował też pisarz przekonaniu, że "jedynie prawda jest ciekawa" i to przekonanie stało się ideą przewodnią jego twórczości.

Prawdzie pozostał też wierny do końca, na przekór licznym przeciwnikom nie tylko w Polsce, ale i na emigracji.

31 stycznia minęło 25 lat od śmierci Józefa Mackiewicza pisarza, którego twórczość dopiero od niedawna jest dostępna polskiemu czytelnikowi. W audycji w cyklu "Od faktow do fikcji" o Józefie Mackiewiczu mówi prof. dr Włodzimierz Bolecki, autor wielu książek poświęconych pisarzowi, w tym fundamentalnego dzieła p.t "Ptasznik z Wilna".