X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od faktów do fikcji: Józef Mackiewicz - w 25. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 11:59
15 lutego 2010, godz. 21:30
Audio

 W cyklu "Od faktów do fikcji" - audycja o Józefie Mackiewiczu - jednym z największych współczesnych pisarzy polskich, którego proza i publicystyka są bezcennym świadectwem losu Polaków i innych narodów na tzw. wschodnich kresach II Rzeczypospolitej.

Obserwacja okupacji sowieckiej, panowania litewskiego w Wilnie, wreszcie okupacji niemieckiej na tych terenach sprawiły, że pisarz stał się wrogiem wszelkich totalitaryzmów - szczególnie zaś totalitaryzmu sowieckiego. Odtąd Józef Mackiewicz wychowany na Kresach wśród współistniejących ze sobą narodowości - swoją własną narodowość określał jako antykomunizm. 

POSŁUCHAJ  AUDYCJI

W swoich powieściach, takich jak między innymi: "Droga do nikąd", "Kontra" i "Nie trzeba głośno mówić" konsekwentnie uzasadniał konieczność antykomunistycznej postawy etycznej, światopoglądowej i historycznej. Trzeba tu zaznaczyć, że pisarz był jednym z nielicznych polskich świadków odkrywania, jeszcze w czasie wojny, grobów katyńskich. Jego relacje o ludobójstwie dokonanym na polskich oficerach, stanowią bezwzględne oskarżenie systemu bolszewickiego, i zarazem ostrzeżenie przed wpływem tego systemu i ideologii komunistycznej, na wszystkie narody. Hołdował też pisarz przekonaniu, że "jedynie prawda jest ciekawa" i to przekonanie stało się ideą przewodnią jego twórczości.

Prawdzie pozostał też wierny do końca, na przekór licznym przeciwnikom nie tylko w Polsce, ale i na emigracji.

31 stycznia minęło 25 lat od śmierci Józefa Mackiewicza pisarza, którego twórczość dopiero od niedawna jest dostępna polskiemu czytelnikowi. W audycji w cyklu "Od faktow do fikcji" o Józefie Mackiewiczu mówi prof. dr Włodzimierz Bolecki, autor wielu książek poświęconych pisarzowi, w tym fundamentalnego dzieła p.t "Ptasznik z Wilna".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak