Anna Cieplak: to książka o tym, że możemy być zwykli

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 14:30
- W życiu mojej bohaterki pojawia moment, gdy jest bombardowana tym, że musi iść na studia, że musi być tym i tym, a ona wcześniej zupełnie o tym nie myślała - o książce "Lata powyżej zera" opowiadała w Dwójce jej autorka Anna Cieplak.
Audio
  • Anna Cieplak o książce "Lata powyżej zera" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Fragm. okładki książki Anny Cieplak Lata powyżej zera
Fragm. okładki książki Anny Cieplak "Lata powyżej zera"Foto: wyd. Znak Literanova/materiały prasowe

książka 663 f
Recenzja książki Anny Cieplak "Lata powyżej zera"

Rok 2017 bezsprzecznie należy do Anny Cieplak. Za debiutancką, poświęconą okresowi dojrzewania, powieść "Ma być czysto" młoda pisarka została uhonorowana nagrodami Gombrowicza i Conrada. W swojej nowej książce "Lata powyżej zera" Anna Cieplak patrzy na świat oczami nastolatek wchodzących w dorosłość w latach 2001-2010. - Ja sama dorastałam w tym czasie i zapamiętałam te lata jako niezwykle dynamiczny okres: za moment wejdziemy do Unii Europejskiej, postępuje rewolucja technologiczna, która sprawa, że w domach pojawia się internet. Wszyscy czuliśmy, że za chwilę będzie niebezpiecznie - mówiła w audycji "Spotkanie autorskie".

Bohaterką swojej książki Anna Cieplak uczyniła Anitę, córkę fryzjerki i robotnika. W pewnym momencie życia dziewczyny pojawia się silne poczucie, że musi mieć inne aspiracje i marzenia, niż osoby z jej otoczenia. - Pojawia się takie kuszenie wizją, że jak będziesz ciężko pracował, to osiągniesz wszystko, a to jest bardzo złudne. Moja książka jest o tym, że możemy być zwykli, że nie warto skupiać się tylko i wyłącznie na osiąganiu sukcesu, który jest skonstruowany na jedną modłę.

Anna Cieplak wyjaśniała, dlaczego jej opowieść jest odbierana jako pozytywna lub negatywna, w zależności od klasowego pochodzenia czytelnika. Pisarka mówiła też o odbiorze jej książki przez współczesną młodzież. Z Anną Cieplak rozmawialiśmy ponadto o jej pracy w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Anna Cieplak (pisarka)

Data emisji: 2.12.2017

Godzina emisji: 12.30

bch/mz

 

Czytaj także

Wiolka idzie na studia. Dalsze losy bohaterki "Guguł"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 15:00
Gościem "Spotkania autorskiego" była pisarka Wioletta Grzegorzewska. Rozmawialiśmy z nią o jej dwóch książkach: głośnych "Gugułach" i najnowszych "Stancjach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koliste jeziora Białorusi". Wschód słowami poety

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
Gościem audycji "Spotkanie autorskie" był Mateusz Marczewski, który opowiedział o swojej najnowszej książce poświęconej Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie niewolnice w Niemczech. Reportaże o beznadziei

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 14:00
Betrojerinki, czyli opiekunki ludzi chorych, starych, niedołężnych, nie są wyłącznie kobietami młodymi, słabo wykształconymi, z małych miasteczek i wsi. Jest wśród nich księgowa, germanistka, menedżerka z korporacji. Co je do tego zmusiło?
rozwiń zwiń