Polskie niewolnice w Niemczech. Reportaże o beznadziei

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 14:00
Betrojerinki, czyli opiekunki ludzi chorych, starych, niedołężnych, nie są wyłącznie kobietami młodymi, słabo wykształconymi, z małych miasteczek i wsi. Jest wśród nich księgowa, germanistka, menedżerka z korporacji. Co je do tego zmusiło?
Audio
  • Rozmowa z Anną Wiatr o zbiorze jej reportaży z Niemiec (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

betrojerinki-anna-wiatr.jpg

Gościem "Spotkania autorskiego" była Anna Wiatr, autorka książki "Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei", która szukała odpowiedzi na to pytanie zatrudniając się jako opiekunka. - Ta praca wykonywana jest w Niemczech przez blisko pół miliona Polek i Polaków. Skala tego zjawiska daje do myślenia i refleksja ta jest niestety niewesoła - powiedziała w Dwójce autorka książki.

Jej reportaże nie są więc tylko "opowieścią o niewolniczej pracy Polek, ale również o polskim państwie, które nie potrafi im zapewnić godnego życia" - napisano na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej, które opublikowało książkę. - "Najpierw szukałam pracy w Polsce". Od tych słów zaczynają swoje wyznania wszystkie bohaterki mojej książki - mówiła w audycji Anna Wiatr.

Dlaczego jej książka jest reportażem wcieleniowym? Czy powstałby, gdyby autorka nie podjęła pracy w Niemczech, jako opiekunka? I dlaczego to reportaże o beznadziei? O tym Anna Wiatr mówi w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi:  Katarzyna Nowak

Goście: Anna Wiatr (reporterka, pisarka)

Data emisji: 4.11.2017

Godzina emisji: 12.30

mko/bch

Czytaj także

Norweski koniec świata tuż za rogiem

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 16:45
W audycji "Spotkanie autorskie" rozmawialiśmy z Iloną Wiśniewską o jej najnowszej książce "Hen. Na północy Norwegii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kioskarka i fryzjerka udzielają lekcji życia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:00
– Wydaje mi się, że wiele można nauczyć się od prostych ludzi, którzy prowadzą zwykłe życie i którym nie przeszłoby przez myśl, że mogliby być czyimiś nauczycielami – mówił Michał Cichy, autor książki "Pozwól rzece płynąć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwedzi. Autorytet moralny też się myli

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 16:00
W "Spotkaniu autorskim" rozmawialiśmy z Katarzyną Tubylewicz o jej najnowszej książce "Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Służba czy usługi? Pracownicy domowi i ich "państwo"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 15:30
– W Polsce często mamy do czynienia z sytuacją, w której ta praca nie jest uznawana za pracę – mówiła socjolog dr Anna Kordasiewicz, autorka książki "(U)sługi domowe".
rozwiń zwiń