"Conrad wyprzedzał o dekadę Jamesa Joyce'a i Wirginię Woolf"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 11:31
- Joseph Conrad jest najważniejszym z pisarzy brytyjskich. To on zapoczątkował wszystkie zmiany w widzeniu i opisywaniu świata oraz sposobie narracji - mówił w Dwójce prof. John G. Peters z Uniwersytetu Północnego Teksasu.
Audio
  • O europejskiej recepcji Conradowskiej prozy (Strefa literatury/Dwójka)
3 grudnia 2017 roku wspominamy 160. rocznicę urodzin Josepha Conrada
3 grudnia 2017 roku wspominamy 160. rocznicę urodzin Josepha Conrada Foto: Photoshot/PAP

dżungla1200.jpg
Podróż do źródeł grozy. Czytamy "Jądro ciemności" Conrada

Dzień urodzin Josepha Conrada uczciliśmy specjalnym wydaniem audycji "Strefa literatury" poświęconej m.in. europejskiej recepcji prozy światowej sławy pisarza. 

- Z jego dzieł wyłania się szczególny obraz świata. "Jądro ciemności" daje przytłaczającą wizję tego, co działo się w imię tak zwanego cywilizowania kolonii. "Tajny agent" porusza tematy globalizacji, imigracji, terroryzmu i funkcjonowania policji. Te kwestie, które poruszał Conrad, nadal są żywe, boleśnie aktualne - powiedział w audycji prof. Robert Hampson z University of London.

Odwiedź nasz serwis poświęcowy postaci Josepha Conrada

Wraz z gośćmi programu zastanawialiśmy się również, jaka jest literacka przynależność narodowa Conrada i czy w ogóle można ją wskazać. Przez kogo jego proza jest dziś czytana oraz jaki wpływ wywarł autor "Lorda Jima" na literaturę oraz kulturę popularną w XX wieku? 

- Conrad jest świetnym opowiadaczem traktującym fabułę jako siłę napędową książek. To pisarz, który się nie ogranicza i zares tematyczny jego prozy dotyka niemal wszystkiego, niemal każdego miejsca na świecie i bardzo różnych środowisk - przekonywał goszczący w Polsce znany współczesny pisarz Salman Rushdie.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Kinga Michalska

Goście: Salman Rushdie (pisarz), prof. Robert Hampson (University of London, przewodniczący brytyjskiego Towarzystwa Josepha Conrada), prof. John G. Peters (Uniwersytet Północnego Teksasu, były prezes Amerykańskiego Towarzystwa Josepha Conrada), prof. Andrzej Juszczyk (Uniwersytet Jagielloński).

Data emisji: 3.12.2017

Godzina emisji: 20.00

mko/jp

Czytaj także

"Pisarz przygodowy". Strącanie Conrada z piedestału

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 15:00
- Uderza mnie szalone przeintelektualizowanie odbioru Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Mało kto mówi o nim, jako wielkim pisarzu przygodowym - mówiła w Dwójce Magdalena Heydel, autorka współczesnego przekładu "Jądra ciemności".
rozwiń zwiń