X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kobiety u Conrada to najczęściej dodatek do mężczyzn"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 15:00
- W swoich tekstach często stosował opozycję: kobieta i mężczyzna. Po stronie kobiety była emocja, instynkt, oddanie się popędowi, po stronie mężczyzny: refleksja, zdolność do autoanalizy, działanie, dystans - opowiadała w Dwójce dr Monika Malessa-Drohomirecka.
Audio
  • Dr Monika Malessa-Drohomirecka o kobietach w prozie Josepha Conrada (Śladami Conrada/Dwójka)
Portret młodej kobiety pędzla Eduarda Friedricha Leybolda
Portret młodej kobiety pędzla Eduarda Friedricha LeyboldaFoto: Wikipedia/domena publiczna

"Być kobietą to strasznie trudne zajęcie, bo polega głównie na zadawaniu się z mężczyznami" - to bodaj najsłynniejsze zdanie na temat kobiet, którego autorem jest Joseph Conrad, czyli Józef Konrad Korzeniowski. W audycji rozmawialiśmy o bohaterkach jego powieści i opowiadań i ich stosunkach z mężczyznami. Te z reguły nie były zbyt szczęśliwe. - To są światy, które funkcjonują oddzielnie i łączą się ze sobą na chwilę pod wpływem wielkiego pożądania. Potem rozchodzą się rozżaleni albo giną obydwoje - zwracała uwagę dr Monika Malessa-Drohomirecka.

Członkini Polskiego Towarzystwa Conradowskiego podkreślała, że trudno u Conrada znaleźć bohaterkę, która byłaby równorzędną partnerką intelektualną dla mężczyzny. Wyjaśniała, dlaczego idealizowanie kobiet w jego powieściach było przejawem mizoginizmu. W końcu dr Monika Malessa-Drohomirecka opowiadała o prywatnych stosunkach tego autora z kobietami.

***

Tytuł audycji: Śladami Conrada

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: dr Monika Malessa-Drohomirecka

Data emisji: 5.05.2017

Godzina emisji: 15.15

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Angielski o smaku polszczyzny. Języki Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 16:00
– Jego zdania angielskie są często długie i zawikłane składniowo, ale w tłumaczeniu bardzo łatwo poddają się polszczyźnie – mówiła Magdalena Heydel, tłumaczka "Jądra ciemności".
rozwiń zwiń