X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Joanna Majewska: Grabiński fantastyką zapełnił religijną próżnię

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:51
- Jego teksty stanowią świadectwo poszukiwań alternatywnej religijności - o twórczości przedstawiciela nurtu grozy w polskiej literaturze dwudziestolecia opowiadała w Dwójce autorka o książki o Stefanie Grabińskim.
Audio
  • Stefan Grabiński - pisarz, który wprowadził grozę na kolei (Strefa literatury/Dwójka)
Stefan Grabiński
Stefan GrabińskiFoto: NAC/domena publiczna

grabiński pociąg 1200.jpg
Polski horror sprzed stu lat. Czytamy Grabińskiego

Uwięziony w stereotypowych formułach ("polski Poe", "polski Lovecraft", "polski Meyrink"), uważany przez lata za pisarza drugorzędnego, ograniczającego swoją twórczość do niewielkiego wycinka literatury popularnej, obecnie Stefan Grabiński odkrywany jest jako pisarz wyjątkowy, niezwykle oryginalny, wart czegoś więcej niż konwencjonalne wzmianki w historycznoliterackich syntezach.

Autorka książki "Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat" mówiła w Dwójce o genezie fantastycznych poszukiwań tego pisarza. - On za młodu był osobą bardzo religiną, ale potem to zarzucił. Cały czas miał jednak potrzebę sacrum, drugiego dna, duchowej nadbudowy. Dlatego zaczął pisać opowiadania fantastyczne - mówiła dr Joanna Majewska.

W audycji rozmawialiśmy m.in. o tradycji literackiej, do której nawiązywał Grabiński (Mickiewicz, Prus), nawiązaniach do zagranicznej klasyki grozy (Edgar Allan Poe, Robert Louis Stevenson, E. T. A. Hoffmann), ówczesnym świecie literackim, z którym się zetknął (Leśmian, Schulz, Przybyszewski, Żuławski, Irzykowski, który był odkrywcą jego talentu), wpływie miejsca, w którym się wychował, na jego twórczość (Lwów i Galicja jako prowincjonalny mikrokosmos pisarza), wpływie rozwoju cywilizacji i techniki na jego pomysły (elektryfikacja Lwowa, telegraf, pierwsze samochody, połączenie z europejską siecią kolejową - stąd "horror kolejowy"), zafascynowaniu nowoczesnością, ale też prowincją i zaściankiem, łączeniu zamiłowania do nauk ścisłych z wiarą w zjawiska paranormalne oraz popularności spirytyzmu jako metody badawczej.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Kinga Michalska

Goście: prof. Ewa Paczoska – dyrektor Instytutu Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW, znawczyni literatury 2. poł. XIX wieku oraz przełomu XIX i XX wieku; dr Joanna Majewska – autorka książki "Demon ruchu, duch czasu, widma miejsc. Fantastyczny Grabiński i jego świat" (Wyd. Ossolineum) oraz Maciej Płaza (autor posłowia do "Muzeum dusz czyśćcowych" - nowego wyboru najlepszych nowel Grabińskiego, które ukazało się 18 lipca nakładem Wydawnictwa Vesper)

Data emisji: 2.09.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski horror sprzed stu lat. Czytamy Grabińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 14:00
W cyklu "Książka do słuchania" Tomasz Borkowski prezentował opowiadania Stefana Grabińskiego, zwanego "polskim Edgarem Allanem Poe".
rozwiń zwiń