Adam Zagajewski: biografia pokazuje sztukę w rzece czasu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 12:43
- Z naszej rozmowy będzie wynikało, że jestem fanem biografii z lekką przesadą, ale coś jest na rzeczy - przyznał w audycji "Literackie witaminy" poeta i eseista Adam Zagajewski.
Adam Zagajewski
Adam Zagajewski Foto: Andrzej Bołdaniuk

Posłuchaj
07:46 [ PR2]PR2 (mp3) 4 listopad 2020 16_47_01.mp3 Adam Zagajewski zachęca do czytania biografii (Literackie witaminy/Dwójka)

 

W ostatnim czasie Adam Zagajewski karmi się muzyką i lekturą, a co może wydać się zaskakujące, nie czyta dużo poezji. - Poezja jest dla mnie czymś odświętnym. Od czasu do czasu tylko sięgam po wiersze - zaznaczył poeta.

Na zmienne stany ducha i ciała, gość Dwójki dobiera różne lektury. - Od dawna zauważyłem, że jak wpadam w tryb przeziębienia, to czytam o Stalinie i o Hitlerze, a tych książek nie brakuje, tych dawnych i nowych biografii - opowiadał. - Sięgnąłem po te straszne lektury, ale już wyszedłem, bo na dłużej się nie da - żartował.


Zagajewski Pawlik pap_20151114_23Q 1200.jpg
Muzyczny debiut Adama Zagajewskiego

Obecnie poeta czyta biografię Leszka Kołakowskiego pióra Zbigniewa Mentzla, ale także inne życiorysy. - Nie można nie zauważyć, że biografistyka stała się bardzo modna. Księgarnie są pełne biografii, to mnie cieszy - podkreślił. - One się zbliżają do szkoły anglosaskiej. Szkoła anglosaska jest w pewnym sensie niedościgniona, tam jest taki model, że biograf najprzód spędza piętnaście lat na badaniu archiwów. W naszych warunkach to nie jest możliwe. 

Czytaj także:

Piękno i okrucieństwo. Bieguny Józefa Czapskiego

Obrazy Cézanne'a, czyli witaminy dla Rilkego

Eseista wrócił także do pism bliskiego mu osobiście Józefa Czapskiego. - Kiedy on powoli odpływał od świata, prosił, żeby mu czytać różna rzeczy. Czytałem mu także jego własne teksty sprzed lat i widziałem, jaka to jest terapia dla niego - wspominał Adam Zagajewski. - Jak słowo, w tym wypadku jego, które doskonale pamiętał, pomaga mu żyć. Świat Czapskiego wraca do mnie.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Adam Zagajewski (poeta, eseista)

Data emisji: 4.11.2020

Czytaj także

Marian Eile i cywilizacja "Przekroju". Poleca prof. Marta Wyka

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 16:41
- To pismo ofiarowywało nam jakiś zupełnie inny świat, od którego byliśmy odcięci - opowiadała w Dwójce prof. Marta Wyka o "Przekroju". Okazją do wspomnień była rekomendacja książki Tomasz Potkaja "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Huelle poleca Krúdyego, Sabaliauskaitė i Borchardta

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 09:57
- Na pewno jest w pisarstwie Krúdyego to, co nazywamy esencją Rotha, autora "Marsza Radetzky'ego". To jest taki sposób pisania, gdzie trudno oddzielić formę reportażu na bardzo wysokim poziomie od opowiadania. To jest forma łączna, którą Krúdy uprawiał ze znawstwem - opowiadał w "Literackich witaminach" pisarz Paweł Huelle.
rozwiń zwiń