REKLAMA

Krudy i Esterhazy. Węgierscy giganci literatury

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 16:32
W odcinku węgierskim "Czytelni" omawialiśmy książki "Miasto uśpionych kobiet" Gyuli Krúdy'ego oraz "Podróż w głąb pola karnego" Pétera Esterházy'ego.
Audio
  • Recenzja książek "Miasto uśpionych kobiet" Gyuli Krúdy'ego oraz "Podróż w głąb pola karnego" Pétera Esterházy'ego (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom./pixabay

"Miasto uśpionych kobiet" to zbiór opowiadań i felietonów w przekładzie Teresy Worowskiej i Elżbiety Cygielskiej. Na publikację składają się 22 teksty z bardzo szerokiej twórczości Gyuli Krúdy'ego (autor ponad trzech tysięcy opowiadań i kilkadziesięciu powieści), którzy żył i tworzył na przełomie XIX i XX wieku.

Z kolei "Podróż w głąb pola karnego" to już współczesna literatura węgierska. Książka Pétera Esterházy'ego wydana została oryginalnie w 2006 roku tuż przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w Niemczech w 2006 roku, w Polsce ukazała się wiosną tego roku w przekładzie Elżbiety Sobolewskiej.

Dlaczego Gyula Krúdy stał się legendą w swojej ojczyźnie? Jakie powracające symbole dostrzec można w tekstach ze zbioru "Miasto uśpionych kobiet"? Czy postać Sindbada jest cyniczna, czy tylko amoralna? Dlaczego piłka nożna zajmowała tak ważne miejsce w życiu Pétera Esterházy'ego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 4.05.2019

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

Gyula Krudy. Pisarz brzmiący niczym melancholijna wiolonczela

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 23:00
- Krudy był mistrzem atmosfery i nastroju. Porównania w jego prozie funkcjonują nie tylko jako małe obrazki, ale wręcz zaczątki nowych historii - tak o węgierskim prozaiku mówiła w Dwójce tłumaczka Teresa Worowska.
rozwiń zwiń