X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krudy i Esterhazy. Węgierscy giganci literatury

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 16:32
W odcinku węgierskim "Czytelni" omawialiśmy książki "Miasto uśpionych kobiet" Gyuli Krúdy'ego oraz "Podróż w głąb pola karnego" Pétera Esterházy'ego.
Audio
  • Recenzja książek "Miasto uśpionych kobiet" Gyuli Krúdy'ego oraz "Podróż w głąb pola karnego" Pétera Esterházy'ego (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom./pixabay

"Miasto uśpionych kobiet" to zbiór opowiadań i felietonów w przekładzie Teresy Worowskiej i Elżbiety Cygielskiej. Na publikację składają się 22 teksty z bardzo szerokiej twórczości Gyuli Krúdy'ego (autor ponad trzech tysięcy opowiadań i kilkadziesięciu powieści), którzy żył i tworzył na przełomie XIX i XX wieku.

Z kolei "Podróż w głąb pola karnego" to już współczesna literatura węgierska. Książka Pétera Esterházy'ego wydana została oryginalnie w 2006 roku tuż przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w Niemczech w 2006 roku, w Polsce ukazała się wiosną tego roku w przekładzie Elżbiety Sobolewskiej.

Dlaczego Gyula Krúdy stał się legendą w swojej ojczyźnie? Jakie powracające symbole dostrzec można w tekstach ze zbioru "Miasto uśpionych kobiet"? Czy postać Sindbada jest cyniczna, czy tylko amoralna? Dlaczego piłka nożna zajmowała tak ważne miejsce w życiu Pétera Esterházy'ego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 4.05.2019

Godzina emisji: 15.00

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gyula Krudy. Pisarz brzmiący niczym melancholijna wiolonczela

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 23:00
- Krudy był mistrzem atmosfery i nastroju. Porównania w jego prozie funkcjonują nie tylko jako małe obrazki, ale wręcz zaczątki nowych historii - tak o węgierskim prozaiku mówiła w Dwójce tłumaczka Teresa Worowska.
rozwiń zwiń